VIDEO Sorana Cîrstea ratează o calificare istorică în sferturile Openului Australian: a pierdut cu Iga Swiatek, 7-5, 3-6, 3-6

Sorana Cirstea Australian Open 2022 Iga Swiatek Sorana Cirstea Iga Swiatek live Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 13:05
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 13:09

Sorana Cîrstea a luptat 2 ore și 28 de minute împotriva numărului 9 WTA, Iga Swiatek, dar a sfârșit învinsă în trei seturi.

Sorana Cîrstea - Iga Swiatek 7-5, 3-6, 3-6

Sorana Cîrstea și-a încheiat cel mai impresionant traseu reușit vreodată la Australian Open cu o înfrângere dureroasă. Sportiva din România s-a oprit în faza optimilor, la capătul unei lupte de 148 de minute, în care a fost egala numărului 9 WTA, Iga Swiatek.

Campioana ediției 2020 a turneului de la Roland Garros a avut nevoie de mai mult de o oră de joc pentru a-i provoca probleme serioase româncei, Sorana Cîrstea dominând primul set și depunând eforturi defensive admirabile pentru a-și induce oponenta într-o stare de confuzie tactică.

Cîrstea a jucat o partidă completă, atacând feroce, în stilul caracteristic, dar s-a apărat răbdător, cele 36 de erori neforțate ale Igăi Swiatek mărturisind zidul defensiv solid creat de Sorana Cîrstea în acest duel.

În clasamentul WTA LIVE, Sorana Cîrstea urcă 7 locuri, grație celor trei victorii bifate la Melbourne în acest an, ajungând până pe poziția 31.

Setul 3:

3-6: Game, set & meci, Iga Swiatek. Din nefericire, jucătoarea din Polonia întoarce soarta partidei și se califică în premieră în faza sferturilor de finală ale Openului Australian.

Rămâne un parcurs notabil pentru Sorana Cîrstea la Melbourne, românca egalându-și cea mai bună performanță realizată în Australia după victorii semnate în dauna Petrei Kvitova (19 WTA) și Anastasiei Pavlyuchenkova (11 WTA).

3-5: Swiatek obține un hold vital și se apropie de calificarea în sferturile de finală.

3-4: Seria break-urilor consecutive se extinde la 3. Partida a depășit borna de 2 ore și 20 de minute.

3-3: Sorana Cîrstea reușește re-break-ul.

2-3: După 4 șanse de break ratate de Sorana Cîrstea, Iga Swiatek îl reușește din prima încercare, în game-ul următor. Scenariu demoralizant trăit de Cîrstea în prima jumătate a setului trei.

2-2: Nuuu! Sorana Cîrstea ratează 4 mingi de break în acest game, pe care îl încheie cu o eroare neforțată, având jumătate de teren liber în față.

2-1: Sorana Cîrstea reușește game alb și își consolidează încrederea în începutul setului final.

1-1: Iga Swiatek egalează după un game câștigat la treizeci.

1-0: Cîrstea începe bine setul decisiv, cu un hold fără emoții.

Setul 2:

3-6: Game & set, Iga Swiatek! Partida intră în setul decisiv.

3-5: Cîrstea prelungește durata setului și are nevoie acum de un break care să pună presiune asupra Igăi Swiatek.

2-5: Campioana de Grand Slam se distanțează în setul secund. Setul decisiv se apropie.

2-4: Swiatek o pasează pe Cîrstea și joacă cu sânge rece punctele importante ale finalului de game. Break avantaj pentru poloneză, pentru a doua oară în acest set.

2-3: Game în prelungiri câștigat de Iga Swiatek.

2-2: Sorana Cîrstea egalează și continuă să îi ofere Igăi Swiatek o replică demnă de o calificare în sferturile de finală ale unui turneu de mare șlem.

1-2: Excelent rever în lung de linie jucat de Sorana Cîrstea pentru a reuși re-break-ul instant. Abilitatea româncei de a găsi colțurile terenului în acest meci e remarcabilă, dovadă stând cele 12 winnere bifate în 14 game-uri.

0-2: Cîrstea cedează break în al doilea game.

0-1: Swiatek începe solid setul.

Setul 1:

7-5: Game & prim set, Sorana Cîrstea! Game excepțional jucat de româncă. Cîrstea e la un set distanță de prima calificare a carierei în sferturile Australian Open și de egalarea celei mai bune performanțe a sa în turneele de mare șlem.

Cîrstea nu a mai jucat un sfert de Grand Slam de 13 ani, când ajungea în faza ultimelor opt jucătoare la Roland Garros. Atunci, Cîrstea avea doar 18 ani.

6-5: Break obținut categoric de sportiva din țara noastră! Sorana Cîrstea va servi pentru a-și adjudeca primul set!

5-5: Cîrstea rezistă excelent și încheie în prelungiri un hold vital.

4-5: Swiatek trece pentru prima oară în avantaj în acest meci, iar Cîrstea va fi nevoită să își țină serviciul pentru a rămâne în set, la reluarea jocului.

4-4: Iga Swiatek semnează break-ul când are nevoie și îngreunează finalul setului întâi. Sunt mari șanse ca această manșă să intre în prelungiri, având în vedere derularea ultimelor game-uri.

4-3: Swiatek ține aproape de Cîrstea și va căuta break-ul în game-ul următor, pentru a restabli egalitatea într-un punct crucial al primului set.

4-2: Sorana Cîrstea rezistă la conducerea partidei și confirmă încă o dată avantajul break-ului făcut în startul partidei.

3-2: Game alb pentru favorita acestui meci.

3-1: Dispusă la efort, Sorana Cîrstea se arată într-o stare de joc extraordinară în această primă jumătate de set. Românca a atacat inteligent, dar s-a și apărat răbdător, creându-i Igăi Swiatek o replică impenetrabiă până în acest moment.

2-1: După 14 minute de joc, Iga Swiatek reușește să se înscrie pe tabela de marcaj, cu un game încheiat în prelungiri. Retururile Soranei Cîrstea o incomodează pe jucătoarea din Polonia și pun presiune constantă pe serva fostei campioane de la Roland Garros.

2-0: Cîrstea confirmă break-ul și se distanțează în debutul meciului. Mai agresivă și cu inițiativa în puncte, Sorana Cîrstea deține momentan controlul în schimburile de mingi.

1-0: Break reușit în prelungiri de Sorana Cîrstea. Start exploziv din partea sportivei din România, care semnează câteva backhand-uri direct câștigătoare cu o viteză de peste 100 km/h!

Calificată pentru a doua oară consecutiv în optimile Australian Open, Iga Swiatek (20 de ani, 9 WTA) - campioana Roland Garros 2020 - așteaptă replica Soranei Cîrstea (31 de ani, 38 WTA) și speră să răzbune eșecul suferit în Australian Open 2021, când ceda în fața Simonei Halep, în aceeași fază competițională.

Sorana Cîrstea e prezentă pentru a doua oară în carieră în faza ultimelor 16 jucătoare la Melbourne, prin urmare, indiferent de numele învingătoarei, această partidă va trimite o sfertfinalistă în premieră a Openului Australian. Câștigătoarea va juca în sferturi contra Arynei Sabalenka / Kaiei Kanepi.

Învingătoarea meciului se va califica pentru prima dată în sferturile Openului Australian

Va fi prima întâlnire directă între Sorana Cîrstea și Iga Swiatek, ambele jucătoare traversând cea mai bună perioadă a carierei.

Dacă Swiatek e în fazele incipiente ale carierei, confirmând victoria de la Paris cu cinci calificări în săptămâna a doua de concurs a turneelor de mare șlem desfășurate după RG 2020, Sorana Cîrstea își continuă revirimentul fascinant început în 2021, sezon în care a cucerit titlul WTA 500 de la Istanbul - primul trofeu după 13 ani - și a jucat o finală în competiția WTA 250 de la Strasbourg.

Iga Swiatek a reacționat curios când a aflat cu cine va juca în optimi

După victoria semnată în turul al treilea în defavoarea rusoaicei Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-3, Iga Swiatek a făcut publicul prezent în Arena Margaret Court să râdă atunci când poloneza a reacționat la numele următoarei adversare în turneu.

„Sunt pregătită pentru meciul din optimi. E abia începutul sezonului, sunt proaspătă. Sper ca următorul meci să fie la fel de frumos precum acesta. Încerc să nu mă uit pe tablou, așa că, după fiecare meci, întreb pe cineva cu cine joc următoarea partidă. Apropo, care e meciul?” a spus Iga Swiatek, în interviul oferit pe teren.

„Vrei să știi?”, a fost întrebarea primită în schimb.

„Da,” a confirmat Swiatek.

„E Cîrstea vs. Pavlyuchenkova.”

„Oh, ok,” a spus Swiatek, oferind publicului senzația că a răsuflat ușurată. „Probabil, antrenorul meu va urmări meciul. Eu trebuie să mă recuperez, iar obiectivul meu principal acum e să pot dormi,” a completat Iga Swiatek, ieșind în uralele australienilor.

Sorana Cîrstea vs. Iga Swiatek se joacă luni-dimineața, în jurul orei 08:30. Partida va fi găzduită în Arena Margaret Court. Simona Halep o va întâlni pe Alize Cornet la ora 04:00, în Arena Rod Laver