VICTORIEEE! Simona si-a luat REVANSA in fata lui Swiatek in trei seturi: urmeaza BLOCKBUSTER-UL cu Serena Williams!

Simona Halep Australian Open 2021 Australian Open 2021 Simona Halep Iga Swiatek live Australian Open Simona Halep Iga Swiatek optimi Australian Open 2021 Tenis LIVE DUMINICA DE LA 10:00 | Simona Halep are SANSA REVANSEI cu Iga Swiatek, jucatoarea care "a zdrobit-o" la Roland Garros: "Nu ma astept sa castig, Simona e o mare campioana!"
Data publicarii: Duminica 14 Februarie 2021, 12:30
Data actualizarii: Duminica 14 Februarie 2021, 13:39

Simona Halep o va infrunta in sferturile de finala pe Serena Williams.

Simona Halep - Iga Swiatek 3-6, 6-1, 6-4

Simona Halep s-a calificat pentru a cincea oara in sferturi la Australian Open, in urma revansei luate cu Iga Swiatek, la capatul unui meci care a durat o ora si 50 de minute de joc.

Halep a ratat doua mingi de break la scorul de 3-3 in primul set, iar poloneza a fructificat momentumul, preluand conducerea in partea finala a setului initial. In schimb, setul doi a fost o demonstratie de forta din partea romancei, care a comis doar trei greseli nefortate.

In setul decisiv, campioana de la Wimbledon a condus campioana de la Roland Garros cu 2-0 si 4-2, iar avantajul preluat cu ocazia celui de-al doilea break nu a mai fost cedat pana ce Simona Halep nu a ajuns la certitudinea de a urma sa o infrunte pe Serena Williams in sferturile de finala ale primului turneu de Grand Slam al anului.

Statisticile finale ale Simonei Halep in meci: 3 asi, o dubla greseala, 62% procentaj la primul serviciu, 77% din punctele jucate cu prima serva, castigate, 19 lovituri direct castigatoare, 17 greseli nefortate, 85 de puncte castigate in total. Media vitezei la primul serviciu: 152 km/h.

Setul 3:

6-4: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Hold la zero pentru romanca in game-ul final al duelului. Partida a durat o ora si cincizeci de minute.

5-4: Swiatek leaga cateva servicii bune si pune presiune pe Simona Halep, care va servi dupa pauza pentru calificarea in sferturile de finala.

5-3: Punct EROIC castigat de Simona Halep la 30-30, care ii confera increderea necesara pentru a-l inchide la timp.

4-3: Swiatek face un game pe propriul serviciu extrem de important, dar Simona ramane cu avantajul break-ului in continuare. Totul depinde de romanca in ceea ce priveste calificarea in sferturi.

4-2: Game la 15 apropiat de constanteanca. Halep este, cu siguranta, jucatoarea mai lucida in aceste momente.

3-2: REBREAK ALB facut de Simona Halep!

2-2: Tenis ofensiv practicat din nou de Swiatek, care face break la 15 si revine cu sanse reale in setul decisiv.

2-1: Iga Swiatek face game in prelungiri.

2-0: Revizuire tactica: Halep cauta eficient greseala fortata a Igai Swiatek, pistonandu-i cu precadere backhand-ul. Mult mai putin periculoase loviturile din alergare ale polonezei, iar Halep face hold la 15.

1-0: BREAK SIMONA inca din debutul setului decisiv.

Statistici setul 2: asi 0-0, duble greseli 0-0, procentaj primul serviciu in teren 80-74, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 75-50, mingi de break fructificate 2/5 - 0/0, winnere 5-4, erori nefortate 3-12, total puncte castigate 26-13.

Setul 2:

6-1: SET SIMONA! Impecabila revenirea romancei din setul doi, in care a comis doar 3 erori nefortate.

5-1: Un nou break bifat de Simona Halep, care serveste pentru set.

4-1: Seria game-urilor solide facute de Halep pe primul serviciu continua.

3-1: Primul hold pentru Swiatek in setul secund.

3-0: Game adjudecat la 15 de Halep. 3-0, dar cu un singur break avantaj pentru Simona.

2-0: Alte doua mingi de break ratate de Simona Halep, dar romanca reuseste primul break al meciului la a cincea oportunitate. Va servi pentru a intra in pauza cu trei game-uri avantaj in set.

1-0: Game fara punct pierdut semnat de Simona Halep.

Simona Halep incepe setul secund la serviciu.

Aspectul cheie al primului set: mingi de break fructificate | Simona Halep 0/2 (0%), Iga Swiatek 1/1 (100%).

Statistici primul set: asi 2-0, duble greseli 0-0, procentaj primul serviciu in teren 58-65, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 91-67, lovituri direct castigatoare 8-14, erori nefortate 10-11, total puncte castigate 24-32.

Setul 1:

3-6: Hold la cincisprezece in cel mai important game jucat pe propriul serviciu de poloneza.

3-5: Sansele Simonei Halep de a face break in game-ul 7 au fost fructificate de Iga Swiatek in urmatorul. Break la zero obtinut de campioana en-titre de la Roland Garros.

3-4: Swiatek salveaza eroic doua mingi de break si va cauta, dupa pauza, sa faca primul break al duelului.

3-3: Hold la treizeci pentru campioana en-titre de la Wimbledon. Halep a castigat 91%, 10 din 11 puncte jucate cu prima serva.

2-3: Iga o tachineaza eficace pe Simona Halep cu o serie de scurte inspirate din punct de vedere tactic. Game alb reusit si de jucatoarea din Polonia.

2-2: Halep continua sa serveasca eficient la T. Game la zero adjudecat de numarul 2 WTA.

1-2: Punct incredibil jucat de Halep si Swiatek la 30-30 in game, pe care Iga il castiga si trece din nou in avantaj. Niciun break dupa primele trei game-uril

1-1: Simona serveste doi asi in primul game la serviciu, pe care si-l trece in cont cedand un singur punct.

0-1: Swiatek face primul hold in prelungiri, desi Halep a condus cu 30-0 in game.

Simona Halep va incepe meciul la retur.

Invingatoarea va juca in sferturi cu Serena Williams (11 WTA), care a invins-o in aceasta dimineata pe Aryna Sabalenka, scor 6-4, 2-6, 6-4.

Simona Halep si Iga Swiatek se intalnesc in optimile de finala ale Australian Open, editia 2021. Partida va avea loc duminica-dimineata in primul meci al sesiunii de seara programat pe Arena Rod Laver, incepand cu ora 10:00, fus orar romanesc. Va fi al treilea meci direct intre romanca si poloneza, dar prima ocazie de a se duela pe o suprafata dura de joc. Invingatoarea acestui meci va juca in optimile de finala fie cu Serena Williams (11 WTA), fie cu Aryna Sabalenka (7 WTA).

Pentru a se califica in optimi, Iga Swiatek a trecut de Arantxa Rus (77 WTA), Camilla Giorgi (79 WTA) si Fiona Ferro (46 WTA) fara sa piarda vreun set. In total, poloneza a stat pe teren exact patru ore. De partea apropiata a fileului, Simona Halep a pierdut set, in meciul cu Ajla Tomljanovic (72 WTA) din turul secund, dar le-a eliminat convingator pe Lizette Cabrera (140 WTA) si Veronika Kudermetova (36 WTA); in total, Halep a jucat 4 ore si 51 de minute pe tabloul de simplu.

Scorul intalnirilor directe dintre Halep si Swiatek este egal

Cel mai curios aspect, pur coincidental, cu privire la istoricul duelurilor dintre Simona Halep si Iga Swiatek este ca ambele confruntari au avut loc in optimile Roland Garros. In 2019, Halep i-a lasat doar un game polonezei, pe cand aceasta avea doar 17 ani, pentru ca in toamna lui 2020, campioana en-titre de la Paris sa o elimine pe romanca, scor 6-1, 6-2. Meciul din 4 octombrie 2020 a durat doar 68 de minute.

Simona Halep - Iga Swiatek 6-1, 6-0 (optimi Roland Garros 2019)

Iga Swiatek - Simona Halep 6-1, 6-2 (optimi Roland Garros 2020)

"Va fi o mare provocare, pentru ca m-a zdrobit la Roland Garros. Va trebui sa fac ceva mai bine, sa joc un tenis mai bun, dar sunt increzatoare. De asta sunt aici, ca sa dau tot ce am mai bun," a declarat Simona Halep despre meciul cu Iga Swiatek.

"Simona e o jucatoare grozava. Chiar daca am jucat ultimul meci, simt ca nu am nimic de pierdut. E o campioana. O sa dau tot ce am mai bun pentru a face un joc perfect, dar nu ma astept ca o sa castig, pentru ca o intalnesc pe Simona. Ultimul meci a fost minunat, dar eu ma simteam perfect in Paris; va fi dificil sa fiu din nou in acea forma, deci nu ma astept sa castig usor. Va fi o partida grea, sper doar sa jucam un tenis bun si... poate un meci mai lung," a declarat Iga Swiatek, numarul 17 WTA.

Iga Swiatek, o jucatoare dreptace si tenace la varsta de numai 19 ani, face parte din top 20 mondial si este singura campioana de Grand Slam din activitate care nu a implinit inca 20 de ani. Poloneza loveste bakhand-ul cu doua maini si are un joc complet, combinat cu o mobilitate iesita din comun. Mai mult, viteza de deplasare rivalizeaza cu cea aratata de Simona Halep, care este una dintre cele mai bune din circuit. Singurul titlu WTA din palmaresul Igai Swiatek este tocmai Roland Garros-ul castigat anul trecut. In 2019, Iga a mai jucat o finala de turneu WTA, pierduta la Lugano in favoarea Polonei Hercog.

Halep vs. Swiatek se joaca duminica-dimineata de la ora 10:00 si va fi transmis live text pe www.sport.ro.

Traseul virtual al Simonei Halep la Australian Open 2021

Optimi: Iga Swiatek (17 WTA)

Sferturi: Serena Williams (11 WTA)

Semifinale: Naomi Osaka (3 WTA)

Finala: Ashleigh Barty (1 WTA) / Elina Svitolina (6 WTA)

Rezultatele Simonei Halep la Australian Open

2020: cinci victorii pe tabloul principal, infrangere in semifinale (cu Garbine Muguruza)

2019: trei victorii pe tabloul principal, infrangere in optimile de finala (cu Serena Williams)

2018: sase victorii pe tabloul principal, infrangere in finala (cu Caroline Wozniacki)

2017: infrangere in primul tur (cu Shelby Rogers)

2016: infrangere in primul tur (cu Shuai Zhang)

2015: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Ekaterina Makarova)

2014: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Dominika Cibulkova)

2013: infrangere in primul tur (cu Kristina Mladenovic)

2012: infrangere in primul tur (cu Paula Ormaechea)

2011: doua victorii pe tabloul principal, infrangere in turul 3 (cu Agnieszka Radwanska)

2010: infrangere in primul tur al calificarilor