Un talent al FCSB a jucat din nou într-un meci oficial după o pauză de 11 luni!

Salvatore Marrone accidentare FCSB FK Csikszereda miercurea ciuc Liga 2
Data publicarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 11:35
Data actualizarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 11:48

Salvatore Marrone, jucătorul împrumutat de FCSB la FK Csikszereda Miercurea Ciuc, a revenit cu gol, după o pauză forțată pricinuită de o accidentare foarte gravă, care l-a ținut pe margine aproape un an de zile

Marrone evoluase ultima dată pentru harghiteni în cantonamentul din iarna trecută organizat în Turcia, unde a suferit o accidentare foarte gravă. El s-a operat la genunchi într-o clinică de lângă Karlsruhe, în Germania, unde a făcut recuperarea timp de trei luni, continuată mai apoi la București.

Marrone a intrat pe teren în minutul 79 al partidei cu Dunărea Călărași, câștigată de echipa sa, înlocuindu-l pe slovacul Peter Gal-Andrezly și marcând al doilea gol întâlnirii, în minutele de prelungire ale meciului. Ultima prezență într-o partidă oficială pentru Marrone fusese pe 5 decembrie 2020, într-o confruntare câștigată de ciucani tot cu 2-0, la Constanța, în fața lui SSC Farul.

După gol, a alergat către preparatorul fizic al echipei

"Știu că nu sunt încă sută la sută pregătit, dar staff-ul a fost alături de mine și a crezut în mine, m-a ajutat. Mi-a dat suficient timp să-mi revin, mă bucur că echipa mi-a fost alături. Mă bucur că m-am întors și sper să ne bucurăm de victorii și în etapele următoare. După gol, am alergat către preparatorul fizic, pentru că a fost alături de de mine în ultimele două luni, îi mulțumesc foarte mult. Dar, în același timp, vreau să mulțumesc întregului staff pentru că a crezut în mine în tot acest timp. Sunt bine, mă bucur că m-am întors și sper să ne bucurăm de victorii și în etapele următoare", a spus tânărul pentru site-ul oficial al clubului.

Are triplă cetățenie, dar joacă pentru România

Salvatore Gioacchino Marrone (20 de ani) are pașaport românesc, italian și german, fiind născut în Germania, la Pforzheim (landul Baden-Wurttemberg), din tată italian și mamă româncă. El s-a format ca junior la cluburile SV Sandhausen, FC Nurnberg și FCSB, iar la seniori a evoluat la Academica Clinceni (2018-2019 / Liga 1), Dunărea Călărași 2019 / Liga 2) și FK Csikszereda (2020-2021 / Liga 2), unde a fost împrumutat de echipa lui Gigi Becali.

Are selecții la echipele naționale de juniori U17, U18 și U19. El este împrumutat de FCSB la Miercurea Ciuc până în iulie 2022, când îi și expiră contractul cu clubul bucureștean. Poate evolua pe posturile de fundaș, mijlocaș și extremă stânga. Echipa lui Marrone ocupă locul 10 în Liga 2, cu 16 puncte după 12 etape jucate, iar următorul meci se va disputa pe 6 noiembrie, de la ora 11.00, pe teren propriu, împotriva Viitorului Pandurii Tg. Jiu.