VIDEO Calificare magistrală în optimile Australian Open! Simona Halep, implacabilă în meciul cu Danka Kovinic, 6-2, 6-1

Simona Halep Danka Kovinic live Simona Halep Australian Open 2022 Sorana Cirstea Anastasia Pavlyuchenkova Sorana Cirstea Australian Open 2022 Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 22 Ianuarie 2022, 04:45
Data actualizarii: Sambata 22 Ianuarie 2022, 05:55

Simona Halep a dispus de Danka Kovinic (98 WTA) în turul trei la Melbourne, scor 6-2, 6-1 în doar 65 de minute de joc.

Simona Halep - Danka Kovinic 6-2, 6-1

Simona Halep avansează pentru a șasea oară în carieră și a cincea oară în ultimele cinci ediții în săptămâna a doua de turneu la Australian Open. Sportiva din România a învins-o confortabil pe Danka Kovinic, cu care a luptat de la egal la egal doar în primele 4 game-uri ale confruntării.

De la 2-2 în primul set, Halep s-a desprins, câștigând 10 din următoarele 11 game-uri ale partidei, în timp ce a jucat cu o stare de nervozitate constantă, dar pozitivă în efecte. Simona Halep a controlat autoritar jocul, servind 3 ași și punând primul serviciu în teren cu un procentaj solid, de 73% (față de 43% pentru oponenta sa).

• 240 din cele 430 de puncte obținute în ediția 2021 a Openului Australian au fost apărate de Simona Halep. Sportiva din România mai are nevoie de o victorie pentru a-și egala performanța de anul trecut.

Românca a lovit de 19 ori direct câștigător (11 winnere pentru Kovinic) și a comis 17 erori neforțate (25 în contul muntenegrencei), un număr suficient de ridicat încât să conducă la concluzia că Simona Halep continuă să aplice un tenis agresiv, adecvat suprafeței rapide de joc de la Melbourne și similar cu cel prestat în 2018, când ajungea în ultimul act.

„Am jucat minunat, dar nu am fost relaxată. Poți să îmi spui cu cine joc?” a spus Simona Halep în interviul oferit pe teren. Câteva minute mai târziu, Halep a aflat că se va duela în optimi cu jucătoarea care a eliminat-o pe Garbine Muguruza, Alize Cornet.

Setul 2:

6-1: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! A șasea prezență în optimile Australian Open pentru Simona Halep a fost asigurată. În faza ultimelor 16 jucătoare rămase în competiție, sportiva din România se va duela cu Alize Cornet, în fața căreia are un palmares negativ, scor 1-3 la meciurile directe.

5-1: De neoprit! Halep face game-ul rapid și se apropie la doar 4 puncte de câștigarea partidei.

4-1: Simona Halep luptă fantastic și își procură al doilea break în acest set, la finalul celui mai lung game al partidei, care a cuprins 5 egalități. Ca de fiecare dată în acest meci, în momentele importante, românca își ridică nivelul de joc și nu-i lasă nicio șansă muntenegrencei.

3-1: Halep salvează minge de break și rămâne într-o poziție foarte confortabilă pe tabelă, după un hold bifat în prelungiri.

2-1: Game la treizeci pentru Kovinic, care întrerupe o serie de 6 (șase!) game-uri consecutiv câștigate de Simona Halep.

2-0: Ușor enervată de replica solidă oferită de Kovinic în prima parte a setului întâi, Simona Halep continuă un marș triumfal înspre o victorie în minim de seturi. A servit as pentru a semna primul hold al setului secund.

1-0: Forma de moment e greu de oprit, mai ales când vine vorba despre calitățile unei jucătoare care a stat peste 7 ani neîntrerupt în top 10 WTA. Simona Halep ia break-ul încă din primul game al setului secund și pare hotărâtă să stea cât mai puțin timp azi pe teren.

Setul 1:

6-2: Game & prim set, Simona Halep! Deși s-a confruntat cu o minge de break în acest game, moment în care și-a descărcat nervii, spunând: „Serviciul ăsta e praf!”, Simona Halep își menține emoțiile în control și își adjudecă manșa întâi în doar 29 de minute, 6-2.

5-2: WOW! Simona Halep închide al treilea game câștigat consecutiv cu un forehand în lung de linie superb, lovit din alergare.

4-2: Halep confirmă break-ul pentru prima oară în meci.

3-2: Simona Halep taxează din nou agresivitatea sporită din jocul Dankăi Kovinic și o forțează la greșeală atunci când aceasta încearcă să scurteze punctele.

2-2: Replică imediată din partea Dankăi Kovinic, care își face re-break-ul.

2-1: Break, Simona! Primele insistențe ale româncei se soldează cu avantaj pe tabela de marcaj.

1-1: Replică pe măsură din partea Simonei Halep, care încheie primul game pe propria servă la 15.

0-1: Game solid făcut de sportiva din Muntenegru la serviciu, în primul game al meciului.

Simona Halep și Sorana Cîrstea sunt singurele sportive din România rămase în turneele de simplu la Australian Open.

Programul zilei de sâmbătă, 22 ianuarie

• 03:30 - Simona Halep vs. Danka Kovinic (Arena John Cain)
  • După ora 12:00 - Sorana Cîrstea vs. Anastasia Pavlyuchenkova (Arena Rod Laver)

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) și Sorana Cîrstea (31 de ani, 38 WTA) vor juca sâmbătă, 22 ianuarie pentru a se califica în a doua săptămână de turneu la Australian Open 2022. Cele două jucătoare din România vor putea fi urmărite integral, partidele lor urmând să se desfășoare la ore total diferite.

Prima care va ieși pe terenul de joc va fi Simona Halep, la ora 03:30. Partida sa cu muntegreanca Danka Kovinic a fost fixată primă pe Arena John Cain. Va fi prima prezență a Dankăi Kovinic (27 de ani, 98 WTA) într-un tur 3 al unei competiții de mare șlem.

• Scorul întâlnirilor directe îi este favorabil româncei, 1-0. Halep a învins-o pe Kovinic în sferturile turneului WTA de la București, ediția 2016, scor 6-4, 6-2.

Profilul Dankăi Kovinic, adversara Simonei Halep din turul 3 la Melbourne: la 27 de ani, sportiva din Muntenegru ocupă locul 98 în ierarhia mondială și se mândrește cu poziția 46 drept cea mai înaltă clasare atinsă în carieră, în urmă cu 6 ani.

Kovinic nu are niciun titlu WTA în palmares și, deși a ajuns la a 18-a participare în turneele de mare șlem, Australian Open 2021 este întâiul Grand Slam în care a izbutit să lege două victorii consecutive.

Simona Halep joacă în primul meci al zilei, la 12:30, ora locală, după ce în turul 2 a evoluat după ora 22:30

Sorana Cîrstea va avea onoarea de a juca în Arena Rod Laver, în ultima confruntare a zilei. Românca se va duela cu finalista de la Roland Garros 2021, Anastasia Pavlyuchenkova (30 de ani, 11 WTA) după ora 12:00, imediat după încheierea meciului dintre Pabo Andujar și Alex De Minaur.

• Palmaresul meciurilor jucate de Sorana Cîrstea împotriva Anastasiei Pavlyuchenkova indică un scor egal, 3-3. Cea mai recentă partidă s-a desfășurat în urmă cu 3 ani și jumătate, pe iarba de la Eastbourne.

În cazul în care se vor califica, Simona Halep și Sorana Cîrstea își vor asigura un cec în valoare de $239,358

Meciurile Simona Halep vs. Danka Kovinic și Sorana Cîrstea vs. Anastasia Pavlyuchenkova vor fi transmise live text pe www.sport.ro.