"Entuziasmantă!" Mats Wilander o pune în gardă pe Simona Halep înaintea meciului din turul al treilea de la AO 2022

AO 2022 Mats Wilander Simona Halep Tenis
Data publicarii: Joi 20 Ianuarie 2022, 22:15
Data actualizarii: Joi 20 Ianuarie 2022, 22:29

Singurele tricolore rămase pe tabloul de simplu de la Melbourne, Simona Halep și Sorana Cîrstea, vor juca sâmbătă la AO 2022.

Simona Halep s-a calificat fără emoţii în runda a treia a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia cu 6-2, 6-0, joi, la Melbourne.

Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 14, a obţinut o victorie clară, în doar 66 de minute.

Eleva tandemului Daniel Dobre - Adrian Marcu va juca  în turul al treilea cu Danka Kovinic (Muntenegru), care a dispus de Emma Răducanu cu 6-4, 4-6, 6-3.

Halep şi Kovinic (27 ani, 98 WTA) au avut o singură confruntare, în 2016, în sferturile turneului WTA de la Bucureşti, câştigată cu 6-4, 6-2 de Simona, care îşi adjudeca ulterior titlul (6-0, 6-0 în finala cu Anastasija Sevastova).

Mats Wilander, septuplu campion în turneele majore, a analizat-o pe viitoarea adversară a constănțencei în vârstă de 30 de ani. "O văd pe Danka Kovinic în stare să-i pună probleme mari Simonei Halep. Poate fi foarte puternică și are un joc foarte solid. Nu știu de ce este atât de jos în clasament, dar este o jucătoare mai bună decât o arată poziția ei.

Victoria împotriva Emmei Răducanu nu a fost numai despre tenis, ci despre a învinge o campioană US Open, un nume deja faimos în tenisul din ultimele șase luni. Kovinic este entuziasmantă și va fi o adversară foarte periculoasă pentru Halep.

Acum doi-trei ani aș fi spus că acest meci ar trebui câștigat ușor de către Simona, dar acum ea încă își revine încercând să lege cât mai multe meciuri la rând, așa că eu o consider o partidă foarte echilibrată", a declarat Mats Wilander, la microfonul Eurosport.