VIDEO Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 6-2, 6-0. Lecție de tenis: calificare spectaculoasă în turul 3 la Australian Open

Simona Halep Australian Open 2022 Australian Open 2022 Daniil Medvedev Nick Kyrgios Tenis Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 6-2, 6-0. Lecție de tenis: calificare spectaculoasă în turul 3 la Australian Open
Data publicarii: Joi 20 Ianuarie 2022, 13:50
Data actualizarii: Joi 20 Ianuarie 2022, 14:56

Simona Halep i-a lăsat adversarei sale doar două game-uri în a doua partidă jucată la Melbourne.

Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 6-2, 6-0

Simona Halep a prestat un tenis impresionant în turul secund al Openului Australian. Numărul 15 WTA a dispus de ocupanta locului 83 mondial în minim de seturi, scor 6-2, 6-0, în doar 66 de minute de joc.

Dubla campioană de Grand Slam a aplicat un joc mai îngrijit în ce privește erorile neforțate comise, făcând doar 12, în raport cu prestația din runda inaugurală, când a comis 27 de astfel de greșeli.

Halep a lovit direct câștigător de 15 ori și a arătat un joc de picioare fără egal în circuitul WTA, descurajându-și oponenta cu fiecare ocazie în acest sens.

Câteva strigăte de luptă în primul set și un passing shot exemplar în setul 2 au fost momentele-cheie ale partidei, care țin să demonstreze că Simona Halep poate fi una dintre principalele candidate la câștigarea acestui turneu.

Simona Halep va juca în turul 3 contra Dankăi Kovinic, care a învins-o în trei seturi pe Emma Răducanu, scor 6-4, 4-6, 6-3. Va fi prima prezență a sportivei din Muntenegru în turul 3 al unei competiții de mare șlem.

Setul 2:

6-0: Game, set & meci, Simona Halep! După ora 23:30, ora locală, sportiva din România semnează o victorie categorică în al doilea tur la Melbourne. Partida s-a încheiat după numai 66 de minute de joc.

5-0: Spectacol făcut de Simona Halep în arena principală a complexului Melbourne Park. Un passing shot de forehand, lovit din alergare smulge toate aplauzele spectatorilor, iar calificarea se apropie la un singur game distanță.

4-0: Serva braziliencei îi convine de minune Simonei Halep, care returnează excelent în acest game și își apropie al doilea break în set.

3-0: Serviciul funcționează, jocul funcționează, iar starea de spirit a Simonei Halep impresionează. Meciul decurge fără probleme pentru a 14-a favorită la câștigarea trofeului.

2-0: Halep ratează prima minge de break, dar nu o scapă și pe a doua. Set și break avantaj pentru sportiva din Constanța.

1-0: Simona Halep, hold la zero în game-ul de deschidere al setului doi, iar forma bună continuă.

Setul 1:

6-2: Game & set, Simona Halep! Trăiri puternice arătate de româncă în finalul setului, care certifică gradul extraordinar de implicare al sportivei din țara noastră în acest turneu. Durata primului set: 36 de minute. 8 lovituri direct câștigătoare și 6 erori neforțate în contul Simonei Halep în această manșă.

Cu Garbine Muguruza, Anett Kontaveit și Emma Răducanu eliminate pe partea sa de tablou, Simona Halep poate să începe să spere la o prezență în semifinalele turneului.

5-2: Hold, Simona! Game crucial făcut pe propria servă de sportiva din România, care își adjudecă primele puncte realmente spectaculoase ale întâlnirii și le sărbătorește cu câteva strigăte de luptă care prind ecou în Arena Rod Laver.

4-2: Game foarte solid din partea sud-americancei, câștigat la cincisprezece. O ușoară cădere naturală în intensitatea jocului Simonei Halep în ultimele minute de joc.

4-1: Game alb făcut de Simona Halep! Prestația româncei e la un nivel înalt în debutul acestei confruntări. E ora 23 la Melbourne, oră la care se mai dispută un singur alt meci, între Jannik Sinner și Steve Johnson.

3-1: Prim semn de forță arătat de Haddad Maia în această partidă. Brazilianca salvează trei mingi de break și câștigă primul game în meci.

3-0: Hold apropiat cu ușurință de Simona Halep, care a cedat un singur punct în acest game. Crește nivelul de încredere arătat de româncă în acest meci.

2-0: Break, Simona! Sportiva din țara noastră dictează schimburile de mingi din spatele terenului și obține primul break la a doua oportunitate procurată.

1-0: Simona Halep începe cu un hold la treizeci primul set. Game-ul se încheie cu un moment amuzant, un retur al sportivei din Brazilia lovind tableta arbitrului de scaun.

Simona Halep va începe meciul din turul 2 după ora 22:30, ora locală. Din imaginile publicate din zona de încălzire, sportiva din România a arătat obosită și plictisită, fiind nevoită să aștepte 3 ore pentru terminarea meciului dintre Kyrgios și Medvedev.

Partida dintre Nick Kyrgios și Daniil Medvedev s-a încheiat cu victoria tenismenului rus, scor 7-6, 6-4, 4-6, 6-2.

Nick Kyrgios și Daniil Medvedev se vor duela joi, 20 ianuarie de la ora 10:00 în capul de afiș al turului secund de la Australian Open. Partida dintre australian și rus va începe la ora 19:00, fus orar al statului Victoria și va precede întâlnirea dintre Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) și Beatriz Haddad Maia (25 de ani, 83 WTA). Ambele jocuri vor avea loc pe Arena Rod Laver.

Decizia a fost luată pentru a maximiza atenția acordată meciului de interes larg între Kyrgios și Medvedev, însă, având în vedere că durata medie a unui meci de Grand Slam pe tabloul masculin se întinde până la 2 ore și 45 de minute, sunt șanse ridicate ca Simona Halep să nu poată ieși pe teren până după ora 21:45, ora locală

Acest aspect înseamnă un timp mai bun de vizionare pentru suporterii săi din România, dar, cu siguranță, perturbarea programului de somn a sportivei din România - care a afirmat într-un interviu că se trezește la ora 5 dimineața - și, inutil de menționat, mai puțin timp de recuperare înaintea potențialului meci din turul 3, programat pentru sâmbătă.

Meciul Simonei Halep din turul 2 la Australian Open ar putea începe după ora 22:00, ora locală

În cazul în care va câștiga, ținând cont de obligațiile jucătorilor - printre care interviul pe teren, conferința de presă, recuperarea - Simona Halep ar putea ajunge la hotel mult după miezul nopții.

Australienii vor aștepta însă cu mare entuziasm partida dintre Nick Kyrgios și Daniil Medvedev, după ce tenismenul australian a făcut spectacol total în runda inaugurală

Dincolo de încrederea de moment, Kyrgios are argumentul meciurilor directe în fața numărului 2 ATP, Medvedev, conducându-l cu 2-0.

Ambele dueluri au avut însă loc în urmă cu 2 ani, când Daniil Medvedev nu jucase încă prima sa finală de Grand Slam. Între timp, rusul a bifat trei finale în marile turnee de tenis și a câștigat titlul în ediția 2021 a Openului American

Programul meciurilor derulate în Arena Rod Laver joi, 20 ianuarie

• 02:00 - Alize Cornet - Garbine Muguruza 6-3, 6-3
  • urmat de - Xinyu Wang - Aryna Sabalenka 6-1, 4-6, 2-6
  • Nu înainte de 05:30 - Kamil Majchrzak - Alex De Minaur 4-6, 4-6, 2-6
  • 10:00 - Nick Kyrgios - Daniil Medvedev
  • urmat de - Simona Halep - Beatriz Haddad Maia

Nick Kyrgios: „Știu cum va juca Medvedev, iar el știe cum o să joc eu.”

„Va fi o experiență a naibii de grozavă pentru mine. Înfrunt jucătorul care e, probabil, cel mai bun din lume la ora actuală. Sunt încântat să joc, întotdeauna mi-a făcut plăcere să joc cu cei mai buni pentru a le dovedi oamenilor ceva din ce pot să fac. Nu o să am așteptări mari de la această partidă, sper să mă distrez, să îmi fac jocul.

Știu cum va juca Daniil, iar el știe cum o să joc eu. Va fi un meci cu stiluri contrastante, dar nu o să mă gândesc acum la meci. O să mă duc să iau cina alături de echipa mea, pentru că nu vreau să iau de-a gata momente ca acesta. O să mă întorc la cazare și o să mă bucur de timpul petrecut alături de echipa mea.

Să fiu sincer, în momentul ăsta nu îmi pasă de meciul cu Medvedev. Când o să ies din tunel pe teren, atunci o să mă ocup de asta,” a declarat Nick Kyrgios în conferința de presă organizată după meciul câștigat în primul tur în defavoarea britanicului Liam Broady, scor 6-4, 6-4, 6-3.