VIDEO „Mă bucur că am jucat bine în fața lui Thierry” Henry a aplaudat-o pe Leylah Fernandez: primele sfertfinaliste ale Roland Garros 2022

Roland Garros 2022 Leylah Fernandez Martina Trevisan Roland Garros 2022 turneu feminin Thierry Henry Tenis
Data publicarii: Duminica 29 Mai 2022, 15:30
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2022, 15:35

Leylah Fernandez - Martina Trevisan este primul sfert de finală cunoscut la Roland Garros 2022.

Martina Trevisan (28 de ani, 59 WTA) și Leylah Fernandez (19 ani, 18 WTA) sunt primele sfertfinaliste ale ediției 2022 a turneului de la Roland Garros.

Sportiva canadiană a deschis ziua pe Arena Philippe-Chatrier cu o victorie împotriva fostei semifinaliste de la Paris, Amanda Anisimova, scor 6-3, 4-6, 6-3, la capătul unei ore și a 54 de minute de joc.

Zinedine Zidane și Thierry Henry, spectatori la Roland Garros 2022

Finalista US Open 2021 s-a bucurat de prezența fostului atacant al naționalei Franței, consacrat la cluburile de fotbal Arsenal și Barcelona, Thierry Henry, mulțumindu-i personal.

„A fost un meci foarte complicat, Amanda e o jucătoare foarte bună. Sunt foarte mulțumită că am putut juca bine în fața lui Thierry, îți mulțumesc că ai venit.

Dacă publicul nu m-ar fi încurajat, nu cred că aș fi câștigat azi, așa că vă mulțumesc pentru susținere,” a declarat Leylah Fernandez, în dialogul cu Marion Bartoli, întreținut pe suprafața de joc, imediat după sfârșitul confruntării.