"Nu pot să dorm noaptea". Goran Ivanisevic a vorbit despre momentele dificile trăite cu Djokovic după înfrângerea cu Nadal

Rafael Nadal Roland Garros 2022 Goran Ivanisevic Rafael Nadal Novak Djokovic Roland Garros 2022 Tenis
Data publicarii: Luni 06 Iunie 2022, 20:11
Data actualizarii: Luni 06 Iunie 2022, 20:24

Rafael Nadal a câștigat ediția 2022 a turneului de la Roland Garros, după o victorie în minim de seturi împotriva norvegianului Casper Ruud, 6-3, 6-3, 6-0 în ultimul act.

Cel mai titrat jucător din istoria tenisului masculin, Rafael Nadal a mai pus o bornă cu greutate în avantajul de care dispune, în defavoarea rivalilor Roger Federer și Novak Djokovic, în clasamentul care numără trofeele de mare șlem cucerite în toate timpurile.

Învingător pentru a 14-a oară la Roland Garros, Rafael Nadal a ajuns la 22 de titluri în turneele majore ale tenisului mondial.

Goran Ivanisevic, marcat de înfrângerea lui Djokovic cu Nadal

În sferturile de finală ale competiției, Rafael Nadal l-a învins categoric pe Novak Djokovic, iar partida i-a creat insomnii antrenorului sârbului.

"Trebuie să fiu sincer, trec printr-o perioadă complicată, încă nu pot să dorm. Nu aș spune că sunt dezamăgit, doar supărat. Niciunul din cei doi nu a făcut un meci perfect. Rafa nu a jucat extraordinar, însă limbajul corpului a spus multe. Din primul până în ultimul minut a fost o diferență între Rafa și Novak la acest capitol.

L-am avertizat, v-am spus chiar și vouă jurnaliștilor, că startul meciului ar putea fi decisiv. Iar Nole a avut un început de partidă foarte slab. Și-a revenit în setul secund, dar ceea ce s-a întâmplat ulterior este inexplicabil.

Lui Novak i-a lipsit energia, nu a avut încredere că ar putea câștiga meciul. Nu poți să faci o asemenea greșeală împotriva lui Nadal, mai ales la Roland Garros", a declarat Ivanisevic, citat de Marca.