Dina Grameni jonglează la flash-interviu, după Rapid - Farul: ”Mă mai ceartă, dar ne știm de mici”

Rapid - Farul Dina Grameni Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 11:03
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 11:02

Rapid a pierdut cu Farul, scor 1-2, în etapa #1 din play-off-ul Superligii României.

Chiar dacă Rapid a început în forță partida din Giulești și și-a creat câteva ocazii uriașe la poarta lui Alexandru Buzbuchi, Farul a fost decisivă pe tabela de marcaj și a marcat de două ori, grație ”dublei” lui Louis Munteanu.

Constantin Grameni i-a pasat decisiv lui Louis Munteanu la primul gol înscris de atacant și a dezvăluit după meci că vârful Farului îl ceartă uneori, pentru că nu-i pasează în diferite situații.

”A fost o bucurie foarte mare, miza e mare. Înaintea meciului eram încrezător, vorbeam că trebuie să jucăm fotbalul pe care îl ştim noi. Şi în sezonul regulat am demonstrat că împotriva cluburilor de pe primele locuri jucăm mai bine, pentru că ies la joc. Astea sunt meciurile care atrag publicul şi ne bucurăm că am intrat în play-off.

I-am analizat foarte bine, ne-am uitat la meciul lor cu FCSB. Mă aşteptam să intrăm puţin pe vârfuri. Ne oferă încredere pe viitor, urmează FCSB-ul şi vrem să luăm cele trei puncte.

Acum un an şi jumătate i-am pasat aşa lui Alibec, acum lui Louis. Mă mai ceartă uneori că nu-i pasez, dar ne ştim de mici. Noi jucăm fără presiune, suntem destul de jos, ne oferă o linişte constructivă, ne putem desfăşura jocul, anul trecut am jucat şi la rezultat, eram pe primul loc”, a spus Constantin Grameni.

Louis Munteanu (minutul 23, minutul 55) a înscris o ”dublă” pentru Farul Constanța, în timp ce Albion Rrahmani a marcat din penalty pentru Rapid, pe final (minutul 85).

FCSB, Rapid, CFR Cluj, Farul, Universitatea Craiova și Sepsi OSK sunt echipele calificate în play-off-ul Superligii României.