Un fost rapidist, verdict despre protestul galeriei la meciul cu Farul: ”Te doare sufletul”

Rapid - Farul Ovidiu Herea Superliga Superliga Galerie Rapid, spectacol pirotehnic, 2024 / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 12:49
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 12:48

Rapid - Farul s-a încheiat 1-2, în etapa #1 din play-off-ul Superligii României.

După ce joi mascații l-au ridicat pe Daniel Niculae, președintele clubului, iar Liviu Ungurean, alias ”Bocciu”, liderul galeriei de la Rapid, a fost arestat, suporterii rapidiști au protestat la partida împotriva campioanei en-titre.

Peluza formației din Giulești nu a cântat și nici nu a ridicat deasupra capetelor steagurile Rapidului, așa cum obișnuiau la fiecare meci. Suporterii au fost tăcuți și au afișat doar bannere cu: ”Liber Bocciu”

Ovidiu Herea, fost rapidist, a precizat că galeria ar fi trebuit să protesteze doar pentru 10-15 minute și să-ți susțină, ulterior, echipa, în partida din play-off.

”Protestez 10, 15 minute dar după susţii echipa. N-am înţeles nici eu, înţeleg că e liderul lor reţinut, că te doare sufletul”, a spus Ovidiu Herea, potrivit OrangeSport.

Ovidiu Herea a îmbrăcat echipamentul Rapidului în perioada 2007-2013. A plecat din Giulești în 2013, la FC Sino, și și-a agățat ghetele în cui în 2022, la Metaloglobus.

Louis Munteanu (minutul 23, minutul 55) a înscris o ”dublă” pentru Farul Constanța, în timp ce Albion Rrahmani a marcat din penalty pentru Rapid, pe final (minutul 85).

FCSB, Rapid, CFR Cluj, Farul, Universitatea Craiova și Sepsi OSK sunt echipele calificate în play-off-ul Superligii României.