Simona Halep a pierdut semifinala Indian Wells în fața celei mai în formă jucătoare a circuitului WTA, Iga Swiatek

Simona Halep Iga Swiatek Indian Wells Simona Halep Iga Swiatek live Simona Halep WTA Indian Wells Tenis WTA Romania WTA Indian Wells 2022 Tenis
Data publicarii: Sambata 19 Martie 2022, 05:40
Data actualizarii: Sambata 19 Martie 2022, 08:17

Simona Halep a fost învinsă pentru a doua oară în patru întâlniri directe cu Iga Swiatek. Revanșa poate veni într-o lună, în barajul de Billie Jean King Cup.

Iga Swiatek - Simona Halep 7-6, 6-4

Simona Halep și Iga Swiatek au jucat un meci pe cinste în penultimul act al competiției WTA 1000 de la Indian Wells. La capătul a 2 ore de joc fără 10 minute, sportiva din România (30 de ani, 26 WTA) s-a înclinat, scor 7-6 (6), 6-4, înregistrând al doilea eșec în fața polonezei Iga Swiatek (20 de ani, 4 WTA).

Condusă cu 4-2 în primul set, Simona Halep a revenit conducând la 5-4, cu break avans, dar nu a capitalizat pe game-ul în care a servit pentru câștigarea manșei. Într-un tiebreak prelungit, în care a avut 2 mingi de set, la 6-4, Simona Halep s-a văzut întoarsă de Iga Swiatek, care a câștigat 4 puncte consecutiv din acea poziție dificilă.

Setul doi a fost un rollercoaster al break-urilor, Iga Swiatek reușind 3, cu unul mai mult decât ale Simonei Halep. Jucătoarea din Constanța a condus cu 4-2 în setul secund, dar, când partida părea că se îndreaptă spre set decisiv, Iga Swiatek a legat două break-uri consecutive și a mai pierdut doar un punct pe propria servă, încheind partida cu 7-6, 6-4.

A fost a zecea victorie consecutivă pentru Iga Swiatek în circuitul WTA. Campioana turneului de la Doha deține un număr-record de victorii în actualul sezon, 19.

Rezultatele Simonei Halep la Indian Wells

• Tur 2: 6-2, 4-6, 6-2 cu Ekaterina Alexandrova (52 WTA)
  • Tur 3: 6-3, 6-4 cu Cori Gauff (17 WTA)
  • Optimi: 6-1, 6-4 cu Sorana Cîrstea (27 WTA)
  • Sferturi: 6-1, 6-1 cu Petra Martic (79 WTA)
  • Semifinale: 6-7, 4-6 cu Iga Swiatek (4 WTA)

Oboseala nu va fi una dintre problemele pe care Simona Halep și Iga Swiatek le vor putea acuza în penultimul act pe care urmează să îl dispute în turneul WTA 1000 de la Indian Wells.

Dincolo de ziua de pauză de care beneficiază înaintea jocului din semifinale, Simona Halep și Iga Swiatek nu au irosit timp în încercarea de a trece de faza sferturilor de finală.

„Va fi mai dificil, e foarte solidă, constantă. Va fi o bătălie dură, mă aștept. Cred că va câștiga jucătoarea care se va adapta mai bine la condiții. Eu întotdeauna m-am simțit bine aici. Aerul cald te ajută și ai putere suplimentară de lovire a mingii,” a prefațat Simona Halep derularea meciului cu Iga Swiatek.

Rezultatele meciurilor directe dintre Simona Halep și Iga Swiatek

• Optimi, Roland Garros 2019: 6-1, 6-0 pentru Simona Halep
  • Optimi, Roland Garros 2020: 6-1, 6-2 pentru Iga Swiatek
  • Optimi, Australian Open 2021: 3-6, 6-1, 6-4 pentru Simona Halep
  • Semifinale, Indian Wells 2022: 7-6, 6-4 pentru Iga Swiatek

Parcurs dificil pentru Iga Swiatek la Indian Wells: a pierdut 3 seturi în primele 3 meciuri

Simona Halep a învins-o pe Petra Martic (79 WTA), scor 6-1, 6-1, în 53 de minute, în timp ce Iga Swiatek a dispus de Madison Keys (29 WTA), scor 6-1, 6-0, în 57 de minute de joc.

Iga Swiatek a sosit în California după un succes răsunător obținut în turneul WTA 1000 de la Doha, în a cărui finală a învins-o pe estona Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-0.

Reziliența fizică și psihică a jucătoarei din Polonia a fost confirmat de traseul parcurs la Indian Wells, turneu în care a pierdut câte un set în primele trei tururi.

Rezultatele Igăi Swiatek la Indian Wells

• 5-7, 6-0, 6-1 cu Anhelina Kalinina (50 WTA)
  • 6-7, 6-2, 6-1 cu Clara Tauson (40 WTA)
  • 4-6, 6-2, 6-3 cu Angelique Kerber (16 WTA)
  • 6-1, 6-0 cu Madison Keys (29 WTA)

Simona Halep o conduce cu 2-1 pe Iga Swiatek la meciurile directe, câștigând împotriva campioanei Roland Garros 2020 singurul meci direct jucat pe hard până acum. A fost 3-6, 6-1, 6-4 pentru Simona Halep în optimile ediției 2021 a Openului Australian.

Ora de start a semifinalei de la Indian Wells dintre Simona Halep și Iga Swiatek urmează să fie stabilită de organizatori în cursul zilei de joi, 17 martie.