VIDEO Simona Halep suferă de „complexul Franța” în 2022: după Alize Cornet la AO, Caroline Garcia o învinge în primul tur la Doha

Simona Halep - Caroline Garcia simona halep doha Sorana Cirstea WTA Doha Tenis
Data publicarii: Luni 21 Februarie 2022, 15:20
Data actualizarii: Luni 21 Februarie 2022, 20:00

Simona Halep a fost învinsă de Caroline Garcia pentru a doua oară, în nouă întâlniri directe, în runda inaugurală a turneului WTA 1000 de la Doha.

Caroline Garcia - Simona Halep 6-4, 6-3

Simona Halep a cedat în minim de seturi în favoarea Carolinei Garcia, în primul tur al competiției WTA 1000 de la Doha, scor 6-4, 6-3, în 94 de minute de joc. A fost doar a doua înfrângere suferită de Simona Halep în istoria celor nouă meciuri directe cu jucătoarea din Franța.

Garcia a prestat un tenis convingător, lovind un winner la trei minute de joc, însumând 30 de lovituri direct câștigătoare, față de cele 14 ale Simonei Halep.

O semifinală în turneul de la Dubai și un prim tur la Doha nu sunt tocmai rezultatele sperate de Simona Halep, dar pot reprezenta fundația unei resetări de mindset de care ar putea avea nevoie în pregătirea sezonului nord-american și al celui de zgură, programate în perioada imediat următoare.

Setul 2:

3-6: Game, set & meci, Caroline Garcia, care încheie prematur parcursul Simonei Halep la Doha. Halep va reveni în țară și se va pregăti de plecarea în Franța, unde se va antrena la Academia Mouratoglou pentru a pregăti sezonul nord-american al turneelor de la Indian Wells și Miami, programate în martie.

3-5: Simona Halep rămâne în meci, dar e forțată să facă break în game-ul următor pentru a evita o eliminare prematură.

2-5: Pe întreaga durată a setului secund, Caroline Garcia a jucat ca și cum scorul ar fi inexistent. Constanța franțuzoaicei e răsplătită din nou, iar victoria se apropie la un singur game distanță.

2-4: Game în prelungiri pentru Simona Halep, care are nevoie disperată de un break în game-ul următor, pentru a păstra șanse reale la câștigarea setului doi. Garcia servește cu mingi noi.

1-4: Simona Halep pierde game-ul la 15 și e la numai doi pași distanță de eliminare, încă din primul tur la Doha.

1-3: Replică bună momentană din partea Simonei Halep, care face primul hold la zero în meci, încheiat cu un forehand direct câștigător.

0-3: Simona Halep încearcă din răsputeri break-ul, dar Caroline Garcia menține rezistența și se desprinde la 3-0 în setul 2.

0-2: Eroare neforțată pe forehand comisă de Simona Halep, care îi lasă break Carolinei Garcia și ajunge într-o situație dificilă, având deficit de set și break.

0-1: Caroline Garcia face game după 6 minute scurse din setul secund.

Setul 1:

4-6: Game & prim set, Caroline Garcia! Franțuzoaica reușește primul break în momentul potrivit și o lasă pe Simona Halep cu o misiune dificilă de îndeplinit. În 8 meciuri directe jucate până acum, Garcia s-a impus o singură dată.

4-5: Dificultatea primului set crește pentru Simona Halep, Caroline Garcia apropiindu-se la un singur game de câștigarea lui. Niciun break în meci până acum.

4-4: Simona Halep servește as la 40-15 și încheie game-ul cu încredere.

3-4: Garcia se menține puternică pe propria servă și preia avantajul pentru a patra oară în set.

3-3: Simona Halep face un prim game facil, la 15 și pare să își ridice nivelul de joc înaintea începerii jumătății secunde a setului.

2-3: Game pentru Garcia, în prelungiri, cu Simona Halep ratând din nou șansa primului break.

2-2: Al treilea game din patru jucate ajunge în prelungiri, dar Simona Halep scapă de griji, servind solid de la 40-egal.

1-2: O serie de passing shot-uri incredibile din partea Simonei Halep nu e suficientă pentru a obține break-ul. Sportiva din România cedează însă inițiativa în mai multe schimburi și îi permite Carolinei Garcia să facă hold la finalul celui mai lung game al începutului de meci.

1-1: Simona Halep salvează patru mingi de break și egalează la unu, dar nu fără a înfrunta probleme puse de returul franțuzoaicei.

0-1: Caroline Garcia face primul game al meciului cu ușoare emoții, la treizeci.

Simona Halep, locul 23 mondial. o va întâlni pe sportiva franceză Caroline Garcia, numărul 70 mondial, în primul tur al turneului de categorie WTA 1000 de la Doha, luni, de la ora 14:30.

• Finala: Barbora Krejcikova (3 WTA)

Constănțeanca va primi replica franțuzoaicei Caroline Garcia (70 WTA), pe care o conduce cu un incredibil 7-1 în scorul meciurilor directe. Halep și Garcia s-au duelat ultima oară în 2021, la Miami, când românca s-a impus în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-0.

Sorana Cîrstea va juca luni într-o partidă contând pentru turul al doilea cu Garbine Muguruza.

Muguruza (28 ani, 7 WTA) a câştigat toate cele patru dueluri directe cu Cîrstea, fără a pierde vreun set, inclusiv în 2018, în optimi la Doha, cu 6-0, 6-4.

Turneul din Qatar se dispută în perioada 20-26 februarie și face parte din categoria WTA 1000. Se joacă pe hard și are premii totale în valoare de 2,3 milioane de dolari.