VIDEO Cea mai ușoară victorie din carieră! Simona Halep nici n-a apucat să transpire în meciul cu Petra Martic, încheiat în 53 de minute

Simona Halep Adversara Simona halep Indian Wells Petra Martic Sorana Cirstea Tenis
Data publicarii: Joi 17 Martie 2022, 02:30
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2022, 07:39

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) a dispus cu ușurință de Petra Martic, scor 6-1, 6-1 în sferturile turneului WTA 1000 de la Indian Wells.

Simona Halep - Petra Martic 6-1, 6-1

Simona Halep s-a calificat pentru a patra oară în semifinalele turneului WTA 1000 de la Indian Wells. Sportiva din România a pierdut doar două game-uri în cele 53 de minute ale partidei jucate în compania Petrei Martic.

A fost o partidă dezechilibrată, controlată fără echivoc de Simona Halep, după doar 4 game-uri. Halep a reușit primul break în game-ul trei și l-a confirmat până ce raportul valorilor a ajuns să confirme un meci lipsit de fascinație pentru rezultatul final.

Pentru acest succes, Simona Halep va fi răsplătită de organizatorii turneului californian cu un cec în valoare de €291,251.

În penultimul act, Simona Halep o va înfrunta pe Iga Swiatek, pe care o conduce cu 2-1 la meciurile directe și o poate întâlni în aproximativ o lună, în barajul de Billie Jean King Cup, Polonia - România (15-16 aprilie)

Iga Swiatek a făcut instrucție cu fosta finalistă de Grand Slam, Madison Keys, în sferturile turneului de la Indian Wells, calificându-se după o partidă încheiată scor 6-1, 6-0.

• Game, set & meci, Simona Halep! După numai 53 de minute de joc, sportiva din România obține victoria și avansează în semifinalele competiției de la Indian Wells.

• Un prim set în care a plouat cu greșeli neforțate în jocul Petrei Martic se încheie în favoarea Simonei Halep, după numai 23 de minute. Jocul româncei, ireproșabil, o conduce la un set distanță de prezența în semifinale.
  • Simona Halep reușește primul break în al treilea game al meciului, încheiat de Petra Martic cu o dublă greșeală.

Victoria Simonei Halep îi asigură rămânerea în postura de rachetă numărul 1 a României, dar și un cec în valoare de 179.940 de dolari pentru accederea în sferturile de finală de la Indian Wells.

„Mă aștept la o luptă grea. Ultima dată ne-am întâlnit tot aici. Voi urmări puțin meciul ei și mă voi pregăti, dar acum vreau să mă bucur de acest rezultat și să mă relaxez. Mai e mult până mâine,” a prefațat Simona Halep sfertul de finală cu Petra Martic.

Simona Halep - Petra Martic, în sferturile de finală de la Indian Wells

În această fază, Simona Halep o va întâlni pe croata Petra Martic (79 WTA), care a trecut în optimi de rusoaica Liudmila Samsonova, scor 7-6 (6), 6-4, după un meci care a durat aproape două ore.

La Indian Wells, Martic a reușit să le mai învingă pe Tamara Zidansek (7-5, 7-6), dar și pe Emma Răducanu (6-7, 6-4, 7-5).

Halep și Martic s-au mai întâlnit de trei ori în circuitul WTA, iar Simona conduce în duelurile directe, 2-1. Ultimul duel dintre cele două a fost chiar în sferturile de la Indian Wells, ediția din 2018, când constănțeanca s-a impus cu 6-4, 6-7 (5), 6-3.

Petra Martic are 31 de ani și a atins cea mai bună clasare în ianuarie 2020, când s-a aflat pe locul 14 WTA. Croata are în palmares un singur titlu WTA la simplu, în 2019, la Istanbul.