Simona Halep - Iga Swiatek 1-6, 2-6 | Halep, ELIMINATA DE LA ROLAND GARROS FARA DREPT DE APEL de jucatoarea pe care o invingea in 2019 cu 6-1, 6-0

Simona Halep Iga Swiatek Roland Garros 2020 Tenis Simona Halep Roland Garros 2020
Data publicarii: Duminica 04 Octombrie 2020, 11:50
Data actualizarii: Duminica 04 Octombrie 2020, 13:36

Simona Halep, invinsa dupa un meci care a durat doar 68 de minute.

Simona Halep - Iga Swiatek 1-6, 2-6

Simona Halep a fost dejucata intr-un mod categoric de catre numarul 54 WTA, Iga Swiatek, la capatul unei optimi de finale care se anunta in prealabil la fel de dezechilibrata, dar in sens invers. Halep o invinsese scor 6-1, 6-0 pe Iga Swiatek in optimile RG 2019, dar tanara poloneza in varsta de 19 ani a aratat ca si-a invatat cu prisosinta lectia, jucand un tenis ofensiv si plimband-o eficient stanga-dreapta pe Simona de-a lungul celor 68 de minute de joc.

In plus, Swiatek a fost excelenta la capitolul alegerii loviturilor, surprinzand-o deseori pe Simona Halep si rupand inteligent ritmul de joc. Halep a comis in total 15 greseli nefortate si a lovit doar de 12 ori direct castigator, fata de cele 30 de winnere bifate de Iga Swiatek.

Setul 2:

2-6: GAME, SET & MECI IGA SWIATEK!

2-5: Game castigat in prelungiri de Simona, care va fi obligata sa faca break dupa pauza pentru a ramane in turneu.

1-5: Hold apropiat cu emotii de poloneza, care se apropie triumfator de o revansa amutitoare pentru fanii romani ai tenisului.

1-4: Dubla greseala comisa cu o sincronizare nefericita de Simona Halep, la 40-40, dupa 2 mingi de break salvate la 15-40. Prelungiri lungi in game, adjudecate de poloneza, care se apropie la 2 game-uri de victorie.

1-3: Hold la 30 pentru Swiatek.

1-2: Lupta incredibila din partea Simonei Halep, care salveaza mingi de break si ramane cu sanse reale in meci.

0-2: Backhand din saritura direct castigator semnat de Iga Swiatek, a carei increderi pare sa fi ajuns la cote maxime. Hold fara punct pierdut pentru jucatoarea clasata pe locul 54 mondial.

0-1: Break pentru poloneza in startul setului secund. Iga ajunge la al patrulea game castigat consecutiv.

Statistici primul set: procentaj primul serviciu 68-76, procentaj puncte castigate cu prima serva 54-75, lovituri direct castigatoare 4-17, erori nefortate 2-7, total puncte castigate 14-26.

Setul 1:

1-6: Hold la 30 pentru poloneza, care isi adjudeca incredibil de facil mansa intai a meciului, dupa doar 25 de minute de joc. Intorsatura fascinanta de scor, in comparatie cu editia din 2019; atunci, Halep se impunea, scor 6-1, 6-0 in doar 45 de minute.

1-5: Extraordinara, Iga Swiatek la alegerea loviturilor in timp real. Tactic, poloneza a inceput mai bine, variaza incredibil jocul si profita de jocul de picioare mai lent aratat de Simona in debutul partidei. Break in prelungiri bifat de poloneza.

1-4: Simona a ratat sansa recuperarii break-ului, dupa ce a condus cu 30-0 pe serviciul Igai Swiatek, care isi tine in cele din urma serviciul la 30.

1-3: Serviciul vine in ajutorul Simonei Halep, care puncteaza pentru prima oara pe tabela in acest meci. In continuare, break avans in contul numarului 54 WTA.

0-3: Hold la zero pentru Iga Swiatek, dupa un ultim punct adjudecat in urma unei erori nefortate de backhand a Simonei Halep.

0-2: Break la 30 bifat de Swiatek, care arata pana acum o prestatie mult mai ofensiva decat cea din 2019.

0-1: Start solid de meci pentru poloneza, care obtine primele trei puncte consecutiv si inchide game-ul la 15.

Simona Halep incepe meciul la retur.

Simona Halep va juca primul meci al zilei de duminica la Roland Garros, urmand sa o infrunte pe Iga Swiatek (54 WTA, 19 ani) tocmai in Arena Philippe-Chatrier de la ora 12:00, ora Romaniei.

Va fi a doua confruntare directa intre cele doua jucatoare, intaia avand loc tocmai in optimile Roland Garros 2019; intalnirea de anul trecut s-a incheiat cu scor clar favorabil romancei, scor 6-1, 6-0 dupa doar 45 de minute de joc.

"Nu are legatura faptul ca am castigat atat de usor anul trecut. Va fi cu totul si cu totul alt meci. Stiu la ce sa ma astept, stiu cum joaca, insa este o jucatoare foarte puternica. Loveste destul de tare mingea, asa ca va trebui sa joc poate la fel cum am facut-o azi (n.r. in meciul cu Amanda Anisimova). Eu vreau doar sa joc cat se poate de bine si sa ma concentrez pe mine, nu pe adversara," a afirmat Simona Halep pentru Eurosport.

Castigatoarea meciului dintre Simona Halep si Iga Swiatek va juca in sferturile de finala impotriva invingatoarei optimii disputate de Kiki Bertens (8 WTA) si Martina Trevisan (159 WTA).