România - Kosovo Arena Nationala Echipa Nationala de Fotbal preliminarii euro 2024 victorie romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 16:22
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 16:22
România - Kosovo s-a încheiat 2-0, iar "tricolorii" păstrează locul secund în grupă.

"Tricolorii" au început în forță meciul de pe Arena Națională. În startul partidei, arbitrul a trimis jucătorii la vestiar, din cauza unor scandări și bannere afișate în peluză cu tentă politică îndreptate spre kosovari. După 50 de minute în care s-a negociat reluarea jocului, românii au intrat hotărâți să câștige toate cele trei puncte.

Însă golurile au venit abia în repriza secundă. Nicolae Stanciu a ratat un penalty în minutul 59, iar România s-a năpustit spre careul advers. Fotbalistul lui Damac și-a răsplătit greșeala în minutul 83 cu un gol care a zguduit mai întâi bara laterală. Ulterior, Valentin Mihăilă a "rupt" plasa, din pasa lui Andrei Rațiu (90+3'), iar elevii lui Edward Iordănescu au reușit să cucerească toate cele trei puncte din a șasea etapă a preliminariilor EURO 2024.

De ce a fost întrerupt meciul România - Kosovo

În mijlocul incidentelor s-au aflat suporterii mai multor echipe din țară. Printre cei mai vocali s-a numărat Andrei Preda, poreclit "Gogoașă", liderul Peluzei Sud 1997 Craiova, care a discutat cu jandarmii, cu fotbaliștii naționalei României, dar și cu reprezentații UEFA.

Ultrașii din "Uniți sub tricolor" au intrat într-un conflict și cu fanii români prezenți la tribuna a doua, care au scandat "Rușine, rușine să vă fie!". De altfel, întreg stadionul a huiduit ulterior facțiunea care a provocat incidentele de pe Arena Națională.

În cele din urmă, bannerul cu mesajul "Kosovo este Serbia" a fost predat de ultrași către jandarmi, care l-au trimis mai departe către observatorul partidei. La "negocieri" a mai participat o delegație a FRF și reprezentații UEFA. Ultrașii au promis că nu vor repeta scandările, însă cu condiția să nu fie evacuați din arenă. Ei au cântat până la finalul partidei, fără a mai amplifica incidentul.

Calculele calificării la EURO 2024

După victoria cu Kosovo, România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare. Acum, "tricolorii" au șanse mari pentru o calificare la turneul final, care va fi găzduit de Germania la anul. Pentru noi urmează ”dubla” cu Belarus (deplasare) și Andorra (acasă), iar cu șase puncte vom muta presiunea în tabăra Israelului, care are în față o ”dublă” mult mai dificilă.

Israel va primi vizita Elveției pe 12 octombrie, după care va juca în deplasare cu Kosovo. În condițiile în care avem un punct în fața urmăritoarei, avem nevoie de două victorii în următoarea "dublă", iar dacă Israel va pierde meciurile cu Elveția și Kosovo ne vom asigura calificarea la turneul final cu două etape înainte de finalul preliminariilor!

Bineînțeles, acesta este scenariul ideal pentru o calificare la EURO 2024. Dacă Israel va reuși să scoată cel puțin un punct din următoarea ”dublă”, atunci, cel mai probabil, meciul direct se va disputa cu calificarea "pe masă" în penultima rundă. De menționat este că primul criteriu de departajare în cazul în care două echipe sunt la egalitate de puncte este cel al rezultatelor directe, astfel că, după 1-1 pe Arena Națională, am avea nevoie de un rezultat pozitiv și în Israel.