Detaliul care l-a ”dat de gol” pe Stanciu la penalty: ”Văzusem de la început”

Nicolae Stanciu Mihai Stoica Romania România - Kosovo Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 14:19
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 14:20

România a câștigat cu emoții meciul cu Kosovo, scor 2-0, cu două goluri marcate târziu.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

MM Stoica știe: ”Nu așa se bate penalty”

Nicolae Stanciu a avut ocazia de a deschide scorul după un penalty obținut de Florinel Coman în minutul 61, dar a ratat de la punctul cu var. MM Stoica, managerul general de la FCSB, a dezvăluit detaliul care l-a dat de gol pe fostul jucător al vicecampioanei la execuția de la 11 metri.

"Nicuşor Stanciu, chiar ştiu cât îşi doreşte să performeze cu echipa naţională. Era păcat să se termine meciul ăsta 0-0, cu penalty ratat Stanciu. Doar că nu aşa se bate penalty. Se ratează penalty-uri, dar nu aşa se execută.

Asta e problema. Nu poţi să te duci fără elan. Noi văzusem de la început unde va bate, cum a simţit şi portarul. De acolo nu poţi să o suceşti, e foarte complicat. Mă bucur pentru Stanciu şi pentru naţională, au obţinut o victorie importantă", a spus MM Stoica, la Orange Sport.

România, șanse mari pentru calificarea la EURO!

Acum, ”tricolorii” au șanse mari pentru o calificare la turneul final, care va fi găzduit de Germania la anul. Pentru noi urmează ”dubla” cu Belarus (deplasare) și Andorra (acasă), iar cu șase puncte vom muta presiunea în tabăra Israelului, care are în față o ”dublă” mult mai dificilă.

Israel va primi vizita Elveției pe 12 octombrie, după care va juca în deplasare cu Kosovo. În condițiile în care avem un punct în fața urmăritoarei, avem nevoie de două victorii în următoarea ”dublă”, iar dacă Israel va pierde meciurile cu Elveția și Kosovo ne vom asigura calificarea la turneul final cu două etape înainte de finalul preliminariilor!