Remarcații lui Basarab Panduru după România - Kosovo 2-0: ”Nu mă așteptam să joace atât de bine”

România - Kosovo 2-0 Basarab Panduru Romania Nationala România - Kosovo 2-0
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 10:43
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 10:43

România a câștigat cu emoții meciul cu Kosovo, scor 2-0, cu două goluri marcate târziu.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

Basarab Panduru are doi remarcați după România - Kosovo

După meci, Basarab Panduru, fost internațional, a analizat partida și a avut doi remarcați: Andrei Rațiu și Nicușor Bancu, fundașii laterali aleși de Edi Iordănescu pentru această partidă.

„Nu mă așteptam ca Rațiu să joace atât de bine. Nici el nu mai știe de când n-a mai jucat, de la sfârșitul lunii mai. Mă refer la meciuri oficiale, nu la amicale. Nici Bancu nu mi-a displăcut. Pe fază de atac urcă, centrează. Mi-a plăcut de el.

Drăgușin nu a fost foarte slab, nu știu ce să zic. E mereu acolo, dă cu capul în minge. La mijloc nu pot să zic că Cicâldău a făcut un meci bun. Screciu n-a fost rău, nici strălucit. A fost trecut apoi fundaș central”, a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

Acum, ”tricolorii” au șanse mari pentru o calificare la turneul final, care va fi găzduit de Germania la anul. Pentru noi urmează ”dubla” cu Belarus (deplasare) și Andorra (acasă), iar cu șase puncte vom muta presiunea în tabăra Israelului, care are în față o ”dublă” mult mai dificilă.

Israel va primi vizita Elveției pe 12 octombrie, după care va juca în deplasare cu Kosovo. În condițiile în care avem un punct în fața urmăritoarei, avem nevoie de două victorii în următoarea ”dublă”, iar dacă Israel va pierde meciurile cu Elveția și Kosovo ne vom asigura calificarea la turneul final cu două etape înainte de finalul preliminariilor!

VIDEO - Olimpiu Moruțan, după România - Kosovo 2-0