VIDEO Simona Halep - Shuai Zhang 6-2, 6-3 în turul 1 la Madrid. Halep, convingătoare în primul meci cu Mouratoglou antrenor

Simona Halep Shuai Zhang live text Mutua Madrid Open 2022 Simona Halep Shuai Zhang live text simona halep madrid Simona Halep WTA Madrid 2022 WTA 1000 Madrid 2022 Tenis
Data publicarii: Joi 28 Aprilie 2022, 14:00
Data actualizarii: Joi 28 Aprilie 2022, 15:36

Simona Halep a învins-o pe Shuai Zhang cu 6-2, 6-3, în runda inaugurală a turneului WTA de la Madrid, după numai 68 de minute de joc.

Simona Halep - Shuai Zhang 6-2, 6-3

Simona Halep a ieșit triumfătoare în primul meci jucat sub comanda noului antrenor, Patrick Mouratoglou. Sportiva din țara noastră a fost extraordinar de eficientă cu primul serviciu și a fructificat fără teamă toate cele cinci mingi de break procurate pe serva adversarei.

În ciuda unor mingi avute de chinezoaică pentru a face 3-0 în startul setului secund, Simona Halep a rezistat presiunii și a câștigat cele mai dificile schimburi de mingi, demonstrând încredere de sine ridicată, în primul meci jucat pe zgură, de la accidentarea suferită în 2021, la Roma.

Simona Halep va juca în turul secund contra jucătoarei mai bune a meciului dintre Paula Badosa (2 WTA) și Veronika Kudermetova (25 WTA).

$55,918 este cecul pe care Simona Halep și l-a asigurat în urma acestei victorii. Halep mai are nevoie de o victorie la Madrid pentru a-și apăra toate punctele câștigate în 2021.

GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Românca încheie partida cu un rever în lung de linie direct câștigător, care demonstrează perfect nivelul elevat de încredere cu care a abordat primul meci cu Patrick Mouratoglou în lojă.

Halep rezistă din nou, într-un game complicat și se apropie la unul singur de calificarea în turul secund.

Meciul se echilibrează, dar Simona Halep rezistă mai bine în schimburile lungi și ajunge la al patrulea game la rând.

Trei game-uri la rând pentru Simona Halep, care trece în avantaj pentru prima dată în set, acoperită de un break avans.

Și egalează! Hold la cincisprezece pentru Halep, care restabilește egalitatea în setul doi și trece peste tempo-ul slab al tranziției dintre seturi.

Halep evită o situație delicată și îi anulează chinezoaicei șansele de a se desprinde la 3-0 în setul 2. Rebreak-ul vine imediat, iar Simona Halep poate egala la doi, după pauză.

Break pentru Shuai Zhang în debutul setului secund, Simona Halep își pierde pentru prima oară serviciul, sub comanda lui Patrick Mouratoglou.

SET, SIMONA HALEP! Serviciul funcționează ideal pentru sportiva din țara noastră, care se desprinde pe tabelă după numai 30 de minute de joc.

Game extraordinar făcut de Simona Halep! Românca salvează două mingi de break și își adjudecă game-ul, grație unui passing shot de forehand de neoprit de către experimentata dublistă.

Dublu break, Simona Halep! Zhang comite o eroare neforțată pe rever, iar Simona Halep își apropie patru din primele cinci game-uri ale partidei. Un joc combativ, de pe linia de fund, care o incomodează suficient pe chinezoaică este de nedepășit, dacă jocul de picioare al Simonei Halep va rămâne la acești parametri înalți.

Un hold la treizeci reușit de Shuai Peng temperează un start solid făcut de Simona Halep, care intră în prima pauză de odihnă cu un break avans și cu senzația oferită de a fi riscat eficient.

Setul 1 începe cu un break obținut de Simona Halep, care returnează eficient și oferă primele semne bune în acest turneu. Este primul meci pe care Halep îl joacă pe zgură, de la accidentarea cumplită de la Roma, când a suferit o dublă ruptură musculară la gamba stângă.

În meciul de deschidere al turneului WTA 1000 de la Madrid, Sorana Cîrstea a fost învinsă de reprezentanta gazdelor, Nuria Parrizas Diaz, scor 6-4, 6-2, în 96 de minute.

La exact trei săptămâni de la momentul în care Patrick Mouratoglou și Simona Halep au anunțat public începutul colaborării, sportiva din România revine în circuitul WTA, după o pauză de o lună și o săptămână.

Adversara sa din primul tur al competiției WTA 1000 de la Madrid este chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 40 WTA), cu care Simona Halep împarte un H2H egal, 2-2. Partida din capitala Spaniei va fi însă prima desfășurată pe zgură, în istoricul meciurilor directe.

Rezultatele meciurilor directe dintre Simona Halep și Shuai Zhang (2-2)

• Tur 1, Indian Wells 2012: 6-1, 6-1 pentru Simona Halep
  • Tur 1, Australian Open 2016: 6-4, 6-3 pentru Shuai Zhang
  • Optimi, Beijing 2016: 6-0, 6-3 pentru Shuai Zhang
  • Sferturi, Wimbledon 2019: 7-6, 6-1 pentru Simona Halep

De la ce ore joacă Sorana Cîrstea, Simona Halep și Irina Begu în primul tur la Madrid

Șansele ridicate de precipitații pot deranja ordinea de joc anunțată de organizatorii madrileni, care i-au acordat Soranei Cîrstea privilegiul de a juca primul meci pe arena principală, în ediția 2022.

Începând cu ora 12:00, ora României, Cîrstea va primi replica spanioloaicei Nuria Parrizas Diaz, urmând ca partida Simonei Halep să debuteze imediat după încheierea acesteia.

Irina Begu va intra pe terenul 3 împotriva campioanei olimpice, Belinda Bencic, în jurul orei 13:30, după terminarea meciului Zheng - Muchova.

Cine este Shuai Zhang, adversara Simonei Halep în primul tur la Madrid

Fost număr 23 WTA, Shuai Zhang este o jucătoare tenace, care poate surprinde prin jocul agresiv, bazat cu precădere pe abilitatea forehand-ului său de a deschide unghiurile. Are 3 titluri WTA în palmares, cucerite la Guangzhou (2013 și 2017) și la Lyon (2022).

E dublă campioană de turneu de mare șlem, dar în proba de dublu. A câștigat, alături de Samantha Stosur, Australian Open, în 2019 și US Open, anul trecut.

Turul 2 este cea mai bună performanță atinsă vreodată de Shuai Zhang în turneul de la Madrid, în 5 participări. În 2014, când debuta în această întrecere, Zhang a fost învinsă în runda inaugurală de Irina Begu, 6-4, 7-5.

Simona Halep vs. Shuai Zhang va fi transmis live text pe www.sport.ro. Învingătoarea va juca în turul 2 împotriva câștigătoarei meciului dintre Paula Badosa (2 WTA și Veronika Kudermetova (25 WTA)

Halep e dublă campioană la Madrid, în urma succeselor înregistrate în 2016 și 2017.