VIDEO „Efectul Mouratoglou” Ce a arătat Simona Halep diferit în primul meci câștigat cu noul antrenor, la Madrid

Simona Halep Patrick Mouratoglou Efectul Mouratoglou Simona Halep WTA Madrid 1000 Simona Halep WTA Madrid 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 28 Aprilie 2022, 15:30
Data actualizarii: Joi 28 Aprilie 2022, 15:32

Simona Halep a jucat un tenis agresiv și nu a arătat slăbiciuni la serviciu în primul meci cu Patrick Mouratoglou în loja sa.

Dacă contestatarii Simonei Halep se îndoiau de posibilitatea unei reveniri la nivel înalt, prestația sportivei din România în meciul cu chinezoaica Shuai Zhang, din cadrul rundei inaugurale a turneului WTA 1000 de la Madrid, le-a dovedit contrariul.

Halep a stat doar 68 de minute pe teren, într-o victorie, scor 6-2, 6-3, în care a arătat un serviciu puternic îmbunătățit. Jucătoarea din țara noastră a servit 4 ași și a câștigat 78% din punctele jucate cu prima servă.

Simona Halep a lovit de 13 ori direct câștigător, în cele 68 de minute ale meciului

13 a fost numărul loviturilor direct câștigătoare, semnate de Simona Halep, peste media ultimelor partide, care indică un plus de agresivitate pozitivă în jocul româncei.

Simona Halep a rămas puternică și în capitolele care au consacrat-o în topul tenisului mondial, prestând tenis de calitate la retur. A făcut break de 5 ori, fructificând 100% din mingile de break avute și a sfârșit meciul cu 17 erori neforțate, un număr de două ori mai mic decât al oponentei, care a greșit fără motiv de 39 de ori.

Halep, eficiență extraordinară cu primul serviciu: a câștigat 78% din puncte

62-43 a fost raportul totalului punctelor câștigate, statistică menită să dovedească supremația nesupusă la îndoială a Simonei Halep în acest prim meci sub comanda lui Patrick Mouratoglou.

„Am rămas concentrată, agresivă și am fost puternică pe picioare. Am știut ce trebuie să fac. A fost un meci bun, din punctul meu de vedere, având în vedere că e primul în turneu și că nu am jucat în ultima lună,” a declarat Simona Halep după încheierea meciului.