Ce a remarcat L'Equipe după marșul triumfal al Simonei Halep la Caja Magica din Madrid

simona halep madrid L Equipe Simona Halep L Equipe Tenis
Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 21:30
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 21:32
Simona Halep (21 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Madrid, după ce a învins-o pe americanca Cori Gauff (16 WTA), scor 6-4, 6-4.
  • Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 169.650 de euro (aproximativ 178.500 de dolari) şi cu 215 puncte WTA.
  • Cu acest premiu, Halep a depăşit-o pe rusoaica Maria Şarapova în clasamentul all time al premiilor obţinute din tenis. Românca are acum aproape 39 de milioane de dolari câştigaţi în carieră şi numai surorile Williams (94.518.971 de dolari) şi Venus (42.280.540 de dolari) au mai mult decât ea.

Ce scrie L'Equipe despre Simona Halep

"Halep, favorită la titlu? Câștigătoare în 2016 și 2017 la Madrid, Simona o va întâlni în turul următor pe Ons Jabeur. Cine va câștiga disputa din sferturi va deveni favorită la câștigarea trofeului de la Caja Magica.

Succesul Simonei împotriva Paulei Badosa nu a fost doar o licărire de speranță. În primul set al meciului cu Gauff, după opt gameuri echilibrate, eleva lui Patrick Mouratoglou a profitat de trei greșeli de forehand și de o dublă greșeală a adversarei pentru a lua conducerea, 5-4, apoi a închis actul inaugural cu loviturile de pe fundul terenului.

Simona Halep a avut un început mai dificil în al doilea set. Datorită unui forehand mult mai puternic, Cori Gauff a reușit să profite de serviciul advers, pentru a conduce cu 3-1. Setul a părut imprevizibil, cele două jucătoare nereușind să dea dovadă de constanță", au scris cei de la L'Equipe.

În sferturile de finală de la Madrid, Simona Halep o va întâlni pe tunisiana Ons Jabeur (10 WTA), a opta favorită a întrecerii, care a trecut în optimi de Belinda Bencic, scor 6-2, 3-6, 6-2.

Halep și Jabeur s-au mai întâlnit de trei ori, iar românca a câștigat două dueluri. Sportiva din Tunisia a câștigat în 2018, la Beijing, după un abandon al româncei la scorul de 1-6.