Marius Croitoru croitoru botosani Dinamo dinamo botosani fani dinamo Superliga
Data publicarii: Marti 15 August 2023, 13:33
Data actualizarii: Marti 15 August 2023, 13:33

Niciun suporter al lui FC Botoșani nu a făcut deplasarea la București.

Galeria și fanii lui Dinamo au creat o atmosferă dificilă pentru vizitatorii de la FC Botoșani, iar echipa lui Ovidiu Burcă s-a impus la limită, 1-0, la căpătul unui meci echilibrat, după o gafă a portarului Răzvan Ducan, care clacat pentru că a jucat repriza secundă cu ultrașii de la PCH în spate.

Ducan a clacat, după ce a jucat cu PCH în spate

Presiunea s-a simțit și pe banca de rezerve a oaspeților, acolo unde antrenorul Marius Croitoru și ceilalți membri ai staff-ului tehnic au fost supuși unei asediu continuu al spectatorilor dinamoviști de la tribuna 1, în ultimele minute ale meciului, când jucătorii de la FC Botoșani au început să tragă de timp pentru a menține remiza. Stadionul "Arcul de Triumf" se anunță un teren greu pentru echipele vizitatoare, mai ales pentru cele care vin fără niciun suporter propriu și sunt singuri împotriva a 6.000 - 7.000 de dinamoviști fanatici.

Croitoru, clientul preferat al fanilor dinamoviști

În mai multe ocazii, ridicarea de pe scaun și protestele tehnicianului botoșănenilor la adresa deciziilor lui Adrian Cojocaru a fost primită cu furie de "câinii" din apropiere, care erau despărțiți de acesta doar de plexiglasul băncii de rezerve. Aceștiau au bătut cu palmele în protecția de deasupra lui Croitoru, i-au adresat vorbe de "dulce" și i-au reproșat trecutul stelist, acesta jucând la FCSB (2007-2008) și fiind mai mereu pe lista lui Gigi Becali la fiecare numire a unui nou antrenor.

Presiunea fantastică s-a menținut și după fluierul de final al meciului, când oaspeții au ieșit de pe gazon într-un cor de fluierături și ironii. Aceasta a fost atât de puternică, încât Stelian Isac, preparatorul fizic al lui FC Botoșani, a clacat și i-a stropit cu apă pe cei aflați deasupra tunelului de intrare la vestiare.