VIDEO Irina Begu, prima jucătoare din România calificată în turul 3 la Wimbledon! Sorana Cîrstea a fost eliminată

Sorana Cirstea Wimbledon 2022 Irina Begu Wimbledon 2022 Romania la Wimbledon Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Miercuri 29 Iunie 2022, 20:50
Data actualizarii: Miercuri 29 Iunie 2022, 22:12

Irina Begu a învins-o cu  6-4, 6-4 pe italianca Elisabetta Cocciaretto și va juca împotriva Jelenei Ostapenko, în turul 3 la Wimbledon.

Irina Begu, prima jucătoare din România calificată în turul 3 la Wimbledon 2022

• Sorana Cîrstea - Tatjana Maria 3-6, 6-1, 5-7
  • Irina Begu - Elisabetta Cocciaretto 6-4, 6-4

UPDATE 20:53: Game, set & meci, Irina Begu! Sportiva din România avansează pentru a treia oară în carieră în turul 3 la Wimbledon, fază competițională în care o așteaptă Jelena Ostapenko.

Pentru accederea în a treia rundă, Begu va primi un premiu consistent, în valoare de €140,178.

UPDATE 20:15: Prim set câștigat de Irina Begu, 6-4, în duelul cu Elisabetta Cocciaretto. Sportiva din București se apropie la un set distanță de a deveni prima jucătoare din România ajunsă în turul 3 la Wimbledon 2022.

UPDATE 18:52: Avantajul de 4-3 în setul decisiv s-a dovedit insuficient pentru Sorana Cîrstea, care nu a găsit o soluție la slice-ul repetat al Tatjanei Maria, utilizat și mai intens, în ultimele schimburi de mingi.

Sportiva din România părăsește competiția de la Wimbledon cu un premiu financiar de €91,116

UPDATE 17:52: Un plus de agresivitate asumată de Sorana Cîrstea în jocul său, iar configurația confruntării se schimbă drastic, în setul secund. Tatjana Maria, timidă în defensivă, cedează sub atacurile româncei, care cedează un singur game în manșa doi. Urmează setul decisiv.

UPDATE 17:15: Prim set pierdut de Sorana Cîrstea la trei, după ce a fost condusă cu 5-0. Slice-ul executat de jucătoarea din Germania îi pune probleme serioase româncei, astfel încât Maria a insistat cu acest procedeu tehnic pe întreaga durată a primului set.

A treia zi de turneu la Wimbledon 2022 oferă tenisului românesc șansa de a trimite două jucătoare în a treia rundă competițională. Sorana Cîrstea (32 WTA) și Irina Begu (43 WTA) se vor duela cu Tatjana Maria (103 WTA), respectiv Elisabetta Cocciaretto (119 WTA), pentru un loc în faza ultimelor 32 de jucătoare.

Prima jucătoare care va intra în teren va fi Sorana Cîrstea, care va juca, după ora 15:00, pe terenul 18, imediat după încheierea duelului dintre Frances Tiafoe și Maximilian Marterer. Cîrstea a învins-o pe Maria de două ori, iar cea mai recentă victorie a venit în urmă cu o lună, tocmai în primul tur al competiției de la Roland Garros, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea și Irina Begu, favorite în duelurile din turul secund

După ora 16:30, Irina Begu va primi replica Elisabettei Cocciaretto, jucătoarea care a eliminat-o în runda inaugurală, pe semifinalista Roland Garros, Martina Trevisan.

Partida va avea loc pe terenul 15, de îndată ce confruntarea dintre Marie Bouzkova și Ann Li va fi încheiată. Begu o conduce pe Cocciaretto cu 1-0 la meciurile directe, în urma succesului semnat pe zgura de la Roma, în 2020.

Turul 3, cea mai bună performanță pentru Cîrstea și Begu, în istoria participărilor la Wimbledon

Cu o victorie în turul 2, Sorana Cîrstea și Irina Begu își vor egala cele mai bune parcursuri înregistrate pe iarba londoneză.

Cîrstea a bifat patru caliifcări în turul 3 la Wimbledon, în edițiile 2009, 2012, 2017 și 2021, în timp ce Begu a ajuns în această fază competițională de două ori, în 2015 și 2021.