Serena Williams Harmony Tan Tenis Wimbledon Tenis
Data publicarii: Miercuri 29 Iunie 2022, 00:52
Data actualizarii: Miercuri 29 Iunie 2022, 00:52

Fostul lider WTA Serena Williams a părăsit în primul tur Wimbledon 2022, după ce a fost învinsă de franțuzoaica Harmony Tan (115 WTA), scor 5-7, 6-1, 6-7.

Serena Williams (40 de ani) , de șapte ori campioană la Wimbledon, s-a aflat la primul meci în circuitul WTA după o pauză de un an. Americanca, ajunsă pe locul 1204 din cauza absenței îndelungate, a avut parte de un meci maraton contra franțuzoaicei Harmony Tan (24 de ani), aflată la primul meci din carieră pe tabloul principal de la All England Club.

Serena Williams, eliminată în primul tur de locul 115 WTA, după un meci de peste 3 ore

Jucătoarea cu 23 de titluri de Grand Slam în palmares a cedat după mai bine de o oră primul set, însă a oferit o replică solidă în actul secund, câștigat clar, cu 6-1. Decisivul a fost plin de dramatism, cu răsturnări spectaculoase de situație.

Serena Williams a salvat o minge de set la scorul de 5-6 și a trimis meciul în super tie-break. Americanca a luat un avans considerabil, 4-0, și părea că se îndreaptă către victorie, însă Harmony Tan a revenit incredibil și s-a impus cu 10-7, punând capăt unui meci care a durat 3 ore și 10 minute.

Precedentul meci al Serenei Williams din circuitul WTA fusese chiar la ediția trecută de la Wimbledon, când a fost nevoită să abandoneze, tot în primul tur, contra Aliaksandrei Sasnovich, din cauza unei accidentări.

Harmony Tan s-a calificat în turul secund de la Wimbledon, fază în care o va înfrunta pe iberica Sara Sorribes Tormo (45 WTA).