Festivalul tenisului românesc la Wimbledon: 4/5 victorii în ziua de marți. Doar Gabriela Ruse a cedat dramatic calificarea

Romania la Wimbledon 2022 Ana Bogdan Dayana Yastremska Gabriela Ruse Cori Gauff Simona Halep Karolina Muchova Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Marti 28 Iunie 2022, 19:10
Data actualizarii: Marti 28 Iunie 2022, 19:35

Marți, 28 iunie a fost una dintre cele mai fructuoase zi pe care tenisul românesc a avut-o în ultimii ani: 4 românce din 5 au obținut victorii la Wimbledon, rezultând într-un total de 6/7 calificate în turul secund.

Gabriela Ruse - Cori Gauff 6-2, 3-6, 5-7: Ruse pierde meciul zilei la Wimbledon

• Mihaela Buzărnescu - Nastasja Schunk 6-4, 6-2
  • Gabriela Ruse - Cori Gauff 6-2, 3-6, 5-7
  • Ana Bogdan - Dayana Yastremska 6-2, 6-2
  • Irina Bara - Chloe Paquet 6-2, 6-4
  • Simona Halep - Karolina Muchova 6-3, 6-2

UPDATE 19:07: Final de zi extraordinar pentru tenisul românesc la Wimbledon. Irina Bara și Simona Halep s-au calificat în turul secund, iar țara noastră trimite 6/7 jucătoare în runda a doua a competiției de Grand Slam din Londra.

Pentru Irina Bara, partida cu Chloe Paquet a reprezentat debutul la Wimbledon, încheiat cu succes în minim de seturi.

UPDATE 18:07: Ana Bogdan își începe campania la Wimbledon cu o victorie convingătoare, scor 6-2, 6-2 în defavoarea ucrainencei Dayana Yastremska. A fost primul succes al Anei Bogdan, în trei meciuri directe cu jucătoarea din țara vecină. România ajunge la 4/5 jucătoare calificate în turul secund, la ora actuală.

UPDATE 17:40: Puține lucruri se compară cu dramatismul unui set decisiv al unui meci precum Ruse - Gauff, dar, după 2 ore și 30 de minute de joc, Cori Gauff reușește o revenire improbabilă în fața Gabrielei Ruse.

Românca a comis 56 de erori neforțate, față de cele 26 din dreptul americancei, însă jocul Gabrielei Ruse a convins, la fel ca spiritul său de luptă. Raportul punctelor câștigate în meci denotă cel mai bine echilibrul partidei, 103-101 pentru Cori Gauff.

UPDATE 16:30: Un set strâns, decis de câteva game-uri în care Gabriela Ruse și-a pierdut luciditatea tactică se încheie în favoarea americancei. Forma finalistei de la Roland Garros nu se prezintă la un nivel convingător însă, iar învingătoarea poate fi oricare dintre jucătoare, în setul decisiv.

UPDATE 15:50: Gabriela Ruse joacă un tenis entuziasmant în primul set contra americancei Cori Gauff, descurcându-se mult mai bine în condițiile de vânt puternic, care au afectat derularea jocului. Adoptând un tenis mai riscant, sportiva din țara noastră a fost răsplătită pentru asumare, demonstrând un grad de tenacitate în plus, în manșa întâi.

UPDATE 16:20: Surpriză mare în primul tur pe tabloul feminin: campioana olimpică, Belinda Bencic (16 WTA), eliminată de Qiang Wang (140 WTA), scor 6-4, 5-7, 6-2.

Simona Halep, Gabriela Ruse, Ana Bogdan, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu intenționează să calce pe urmele Soranei Cîrstea și Irina Begu, sportivele din România care au deschis cu succese fără set pierdut drumul jucătoarelor din țara noastră la Wimbledon 2022.

Cele cinci jucătoare din România care intră în turneul de mare șlem din Londra în a doua zi de concurs au parte de misiuni provocatoare, de la Karolina Muchova - adversara Simonei Halep - până la Cori Gauff, finalista Roland Garros și oponentă a Gabrielei Ruse.

Orarul meciurilor româncelor în a doua zi de concurs la Wimbledon 2022

Mihaela Buzărnescu (34 de ani, 127 WTA) va fi prima jucătoare care va ieși pe teren, începând cu ora 13:00, pe terenul 4. Adversara sa va fi Nastasja Schunk (18 ani, 154 WTA), care a câștigat set împotriva Simonei Halep, în turul 1 la Roland Garros.

Gabriela Ruse (24 de ani, 54 WTA) se va duela cu americanca Gauff (18 ani, 12 WTA) pe Terenul 2, după ora 15:00, imediat după încheierea meciului dintre Grigor Dimitrov și Steve Johnson. Va fi primul meci direct între cele două jucătoare.

După ora 16:30, va veni rândul Irinei Bara (27 de ani, 122 WTA) de a debuta pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon, într-o confruntare cu franțuzoaica Chloe Paquet (27 de ani, 106 WTA).

De la aproximativ aceeași oră, 16:30, Ana Bogdan (29 de ani, 111 WTA) va juca pe terenul 14 contra Dayanei Yastremska (22 de ani, 74 WTA). 2-0 pentru ucraineancă este scorul meciurilor directe, cele două duelându-se ultima dată în martie, în turneul WTA de la Lyon, într-un meci pasionant, încheiat scor 3-6, 7-6 (7), 7-6 (7).

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) va încheia ziua româncelor la Wimbledon după ora 17:30, pe Terenul Nr. 1, unde va primi replica cehoaicei Karolina Muchova (25 de ani, 81 WTA).

Andrei Pavel, în emisiunea Poveștile Sport.ro: „Simona Halep mai poate câștiga un Grand Slam. Are nevoie de răutatea ei caracteristică”