Simona Halep - Magdalena Frech 6-2, 6-0 | Simona e in semifinalele turneului de la Praga! Cu cine se poate duela in urmatorul meci

Simona Halep Magdalena Frech Praga WTA Tenis Simona Halep - Magdalena Frech 6-2, 6-0 | Simona e in semifinalele turneului de la Praga! Cu cine se poate duela in urmatorul meci
Data publicarii: Vineri 14 August 2020, 14:17
Data actualizarii: Vineri 14 August 2020, 17:00

Simona Halep este favorita certa in meciul pe care il va juca azi in sferturile de finala.

SIMONA HALEP - MAGDALENA FRECH 6-2, 6-0

Setul 2

6-0: Game, SET & MATCH Halep! Simona castiga cu 6-0 setul secund si se califica in penultimul act al turneului din Cehia, unde va da peste castigatoarea duelului dintre Irina Begu si Sorribes Tormo.

5-0: BREAK Halep! Simona este la un game distanta de semifinalele turneului de la Praga.

4-0: Game Halep! Romanca nu ii da nicio sansa adversarei sale in setul doi.

3-0: BREAK Halep! Simona castiga din nou pe serviciul lui Frech.

2-0: Game Halep! Frech nu-i pune deloc probleme Simonei in acest meci.

1-0: BREAK Halep! Simona incepe cu dreptul setul 2 si castiga pe serviciul polonezei dupa a treia minge de break.

Setul 1

6-2: SET Halep! Simona serveste perfect, reuseste si un as si inchide primul set in fata lui Frech!

5-2: Game Frech! Poloneza castiga primul punct pe propriul serviciu dupa ce Simona a avut trei mingi de set!

5-1: Game Halep! Simona isi face serviciul fara probleme si se apropie sa inchida primul set in fata polonezei.
4-1: BREAK Halep!
Inca un punct castigat de Simona pe serviciul polonezei, care cedeaza in fata locului 2 WTA.
3-1: Game Halep! Simona castiga primul punct pe propriul serviciu si mareste avantajul fata de Frech!
2-1: BREAK Halep!
Jucatoarea din Romania castiga inca o data pe serviciul adversarei si trece din nou in avantaj.

1-1: BREAK Frech! Simona cedeaza punctul pe propriul serviciu, iar Frech egaleaza.
1-0: BREAK Halep!
Simona incepe meciul cu punct castigat pe serviciul polonezei. Romanca a castigat cu 40-15!

Meciul incepe cu Frech la serviciu!

Simona Halep se dueleaza astazi in sferturile de finala ale competitiei WTA International de la Praga cu ocupanta locului 174 in clasamentul WTA, poloneza Magdalena Frech in varsta de 22 de ani. Va fi prima intalnire directa intre cele doua jucatoare.

Partida este programata sa inceapa dupa ora 15:00, iar invingatoarea va juca in semifinalele turneului fie cu Sara Sorribes Tormo, fie cu invingatoarea meciului dintre Irina Begu si Leonie Kung.

Pentru a accede in aceasta faza competitionala, Magdalena Frech le-a invins pe Gabriela Ruse (173 WTA) si Arantxa Rus (70 WTA), scor 7-6, 6-3, respectiv 6-3, 2-6, 6-4.

"M-am uitat la meciul dinaintea mea, a jucat un meci foarte lung si foarte strans. Este o jucatoare care lupta foarte mult. Nu cred ca loveste foarte puternic, dar nu greseste, ceea ce e complicat", a declarat Simona Halep, prefatand aceasta partida drept incomoda, intrucat stilul de joc al oponentei sale se aseamana cu al sau.

Primul sfert de finala jucat la Praga s-a incheiat nepotrivit pentru Ana Bogdan, care a fost nevoita sa se retraga din cauza unor probleme serioase la piciorul stang, in ciuda faptului ca avea 5-2 avantaj in primul set contra Kristynei Pliskova.