Simona Halep - Barbora Krejcikova 3-6, 7-5, 6-2 | VICTORIEEE! Simona se impune in trei seturi si isi asigura prezenta in sferturi!

Simona Halep Barbora Krejcikova WTA Praga Tenis Simona Halep - Barbora Krejcikova, LIVE dupa ora 15:00 | Simona Halep lupta pentru un loc in sferturi la Praga!
Data publicarii: Joi 13 August 2020, 13:41
Data actualizarii: Joi 13 August 2020, 20:56

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la WTA Praga, dupa ce a invins-o pe Krejcikova, scor 3-6, 7-5, 6-2.

SIMONA HALEP - BARBORA KREJCIKOVA 3-6, 7-5, 6-2

Setul 3

6-2: GAME, SET, MATCH! Victorie importanta pentru Simona Halep dupa inca un meci in trei seturi! Romanca se califica in sferturile de finala ale turnelui de la Praga, acolo unde va da peste poloneza Magdalena Frech!

5-2: Game Halep! Serie buna a Simonei care e la un punct de a incheia meciul! Krejcikova serveste pentru a ramane in set.
4-2: BREAK Halep!
Simona profita de jocul oscilant al Krejcikovei si mareste diferenta dintre ea si cehoaica.
3-2: Game Halep!
Simona serveste impecabil si reuseste sa treaca in avantaj dupa ce a fost condusa cu 2-0 de Krejcikova!

2-2: BREAK Halep! Simona returneaza bine pe serviciul Krejcikovei si egaleaza!
1-2: Game Halep!
Simona isi face bine treaba pe propriul serviciu si ia primul punct din decisiv.
0-2: Game Krejcikova!
Game alb pentru jucatoarea din Cehia!
0-1: BREAK Krejcikova!
Cehoaica incepe bine setul decisiv si ia punctul pe serviciul Simonei!

Setul 2

7-5: SET Halep!
Simona reuseste sa se impuna in setul secund, iar meciul se duce in decisiv. Romanca este ingrijita de medici.

6-5: Game Halep! Simona reuseste sa treaca iar in avantaj, insa are probleme pe final de game si cere interventia medicului.
5-5: Game Krejcikova!
Serie buna pentru jucatoarea din Cehia care egaleaza.

5-4: BREAK Krejcikova! Simona iroseste 4 mingi de set iar cehoaica se apropie periculos!
5-3: Game Krejcikova!
Cehoaica ia punctul pe propriul serviciu dupa un game lung.

5-2: Game Halep! Punct castigat cu greu de Simona care a facut trei duble greseli in game-ul asta! Romanca se apropie de castigarea setului secund.
4-2: BREAK Halep! Simona intuieste bine serviciul Krejcikovei si returneaza inspirat fiecare punct!
3-2: BREAK Krejcikova!
Jucatoarea din Cehia ia punctul pe serviciul Simonei dupa ce romanca a comis inca o dubla greseala.
3-1: BREAK Halep!
Serie buna pentru Simona, care se distanteaza de cehoaica! Punct frumos castigat de romanca.
2-1: Game Halep!
Serviciul bun al Simonei o forteaza pe Krejcikova sa greseasca mult, iar romanca trece in avantaj.
1-1: BREAK Halep! Romanca returneaza in forta serviciul Krejcikovei si recupereaza punctul pierdut in startul setului secund.

0-1: BREAK Krejcikova! Simona cedeaza din nou pe propriul serviciu in startul setului secund!

Setul 1

3-6: SET Krejcikova! Cehoaica serveste bine si inchide primul set!

3-5: Game Halep! Simona castiga primul punct pe propriul serviciu! Krejcikova serveste pentru a inchide setul.
2-5: Game Krejcikova!
Game alb pentru jucatoarea din Cehia. Halep serveste pentru a ramane in set.
2-4: BREAK Krejcikova!
Simona reuseste primul as al meciului insa cedeaza din nou pe propriul serviciu.
2-3: Game Krejcikova!
Primul game facut pe propriul serviciu! Simona a reusit un voleu frumos, insa a pierdut punctul.

2-2: BREAK Krejcikova! Simona greseste din nou pe propriul serviciu iar Krejcikova egaleaza!
2-1: BREAK Halep!
Simona revine in avantaj pe serviciul adversarei! Romanca returneaza agresiv fiecare minge servita de Krejcikova
1-1: BREAK Krejcikova! Cehoaica egaleaza dupa o dubla greseala a Simonei care o costa punctul de pe propriul serviciu.
1-0: BREAK Halep!
Simona castiga pe serviciul adversarei dupa un joc bine plasat!

Krejcikova serveste in startul meciului!

Simona Halep a revenit cu succes in circuitul WTA, dupa o pauza de 172 de zile intre ultimele sale doua meciuri oficiale. In primul tur al turneului din Praga, numarul 2 mondial a trecut in 2 ore si 32 de minute de joc de slovena Polona Hercog, scor 6-1, 1-6, 7-6, iar in optimile de finala o asteapta reprezentanta gazdelor, Barbora Krejcikova, jucatoare pe care o conduce cu 1-0 in ceea ce priveste istoricul meciurilor directe.

Singurul duel inregistrat intre Simona Halep si Barbora Krejcikova (118 WTA) a avut loc la Bucuresti in editia 2016 a turneului BRD Nastase Tiriac Trophy, cand romanca s-a impus in faza 16-imilor de finala in trei seturi, 3-6, 6-1, 6-1.

Barbora Krejcikova a ajuns in optimile competitiei WTA International Praga dupa o victorie cu 6-4, 6-3 impotriva numarului 86 WTA, Patricia Maria Tig, la capatul unui meci care a durat o ora si 46 de minute.

Krejcikova, actualmente in afara primei sute mondiale in proba individuala, dar in top 10 WTA la dublu e fost numar 1 WTA si are 6 titluri WTA in palmares.

"O cunosc foarte bine pentru ca este in continuare numarul 1 la dublu (n.r. de fapt, Barbora Krejcikova este numarul 8 WTA in proba de dublu) si am avut ocazia sa o urmaresc de foarte multe ori la turnee. Este o jucatoare cu joc foarte solid, drept, plat. Va fi dificil, pentru ca loviturile ei au alte unghiuri, jucand la dublu foarte bine, dar sunt increzatoare. Sper sa fiu din nou apta 100% pe teren si sa castig", a declarat Simona Halep inaintea meciului din optimile de finala.

Simona Halep vs. Barbora Krejcikova este programat sa inceapa in jurul orei 16:00, iar invingatoarea dintre cele doua isi va masura fortele pentru un loc in semifinale cu jucatoarea mai buna din optimea Magdalena Frech (174 WTA) - Arantxa Rus (70 WTA).