Simona Halep - Elise Mertens 6-2, 7-5 | VICTORIEEE! Simona, prestatie IMPECABILA la Praga! A invins-o pe Mertens si cucereste titlul 21 din cariera

Simona Halep Elise Mertens Praga WTA Tenis Simona Halep - Elise Mertens, LIVE de la 14:30 | Simona Halep joaca in marea finala impotriva Elisei Mertens pentru al 21-lea trofeu WTA al carierei
Data publicarii: Duminica 16 August 2020, 12:37
Data actualizarii: Duminica 16 August 2020, 16:19

In cele patru tururi care au precedat finala, Simona Halep a stat cu o ora si 35 de minute mai putin pe teren decat Elise Mertens.

SIMONA HALEP - ELISE MERTENS 6-2, 7-5

Setul 2

7-5: GAME! SET! MATCH! Victorie URIASA a Simonei in fata lui Elise Mertens in finala turneului de la Praga!

6-5: BREAK Halep! Revenire senzationala a Simonei care ia punctul pe serviciul lui Mertens! Romanca serveste pentru a inchide meciul!
5-5: Game Halep!
Simona isi adjudeca propriul serviciu, dupa ce a inceput game-ul cu o dubla greseala!
4-5: Game Mertens!
Belgianca reuseste sa se impuna pe propriul serviciu, dupa o serie de puncte bune castigate de Simona si trece in avantaj.

4-4: BREAK Mertens! Simona cedeaza pe propriul serviciu, iar Mertens profita si restabileste egalitatea.
4-3: Game Mertens!
Belgianca isi face bine serviciul si recupereaza din avantaj, insa Simona serveste si are un break in fata!
4-2: Game Halep!
Inca un game de senzatie facut de Simona, care isi face serviciul si mareste avantajul!

3-2: BREAK Halep! Mertens greseste din nou pe propriul serviciu, iar romanca profita pentru a trece din nou in avantaj!
2-2: Game Halep!
Punct important reusit de Simona pe propriul serviciu!
1-2: Game Mertens!
Start mai bun pentru belgianca in cel de-al doilea set si ajunge la doua puncte consecutive castigate.

1-1: BREAK Mertens! Belgianca intoarce break-ul Simonei si restabileste egalitatea!
1-0: BREAK Halep!
Simona ajunge la al saptelea game la rand pe care il castiga! Prestatie solida a jucatoarei romane in fata lui Mertens!

Setul 1

6-2: SET HALEP! Simona isi face serviciul bine si inchide setul in fata lui Mertens!

5-2: BREAK Halep! Game lung cu final fericit pentru Simona, a carei presiune asupra lui Mertens a dat roade. Belgiana si-a cedat serviciul, iar romanca serveste pentru a inchide primul set.
4-2: Game Halep! Puncte senzationale reusite de Simona, care a inceput game-ul cu dubla greseala! Romanca a revenit de la 40-0 si si-a adjudecat propriul serviciu.

3-2: BREAK Halep! Trei game-uri consecutive pentru Simona care arata un joc solid! Mertens nu a avut nicio sansa pe propriul serviciu!

2-2: Game Halep! Simona isi face bine serviciul, urca la fileu inspirat si ia punctul care restabileste egalitatea!
1-2: BREAK Halep!
Returul agresiv al Simonei ii aduce primul punct din meci cu un game alb pe serviciul lui Mertens!

0-2: BREAK Mertens!
Serviciu bun al Simonei, insa Mertens ia punctul si se distanteaza in startul meciului!
0-1: Game Mertens!
Belgianca isi castiga punctul pe propriul serviciu, insa cu dificultate dupa retururile bune ale Simonei.

Mertens serveste in startul meciului!

Simona Halep este favorita in finala turneului WTA International de la Praga, avand-o ca oponenta pe belgianca Elise Mertens, numar 23 WTA, jucatoare in fata careia a pierdut o data, dar a invins-o de trei ori, iar doua dintre victorii au avut loc tocmai pe zgura, suprafata folosita in clubul de tenis Sparta Praga.

Halep si Mertens s-au intalnit intaia data intr-un meci oficial in luna mai a anului 2018, cand Simona se impunea in 16-imi la Madrid, scor 6-0, 6-3. O luna mai tarziu, Halep o invingea pe Mertens in optimile competitiei de la Roland Garros, 6-2, 6-1.

Simona Halep - Elise Mertens 3-1 la meciurile directe, 2-0 pe zgura

In 2019 insa, Mertens a intors scorul si a trecut de Simona Halep in finala turneului WTA de la Doha, partida incheindu-se 3-6, 6-4, 6-3 in favoarea belgiencei.

Cea mai recenta intalnire directa intre Mertens si Halep s-a consumat in acest an, la Australian Open, cand Simona si-a adjudecat calificarea in sferturi cu un dublu 6-4.

Pentru a accede in finala intrecerii de la Praga, prima competitiei dupa o pauza de 172 de zile fara meci oficial, Simona Halep le-a invins pe Polona Hercog si Barbora Krejcikova in trei seturi, iar pe Magdalena Frech si Irina Begu in minimum de seturi.

Tot doua seturi a pierdut si Elise Mertens in parcursul spre finala, in fata Jasminei Paolini si a Eugeniei Bouchard, reusind sa le invinga la zero pe Camila Giorgi si Kristyna Pliskova.

In cele patru meciuri jucate la Praga in proba individuala, Simona Halep a stat pe teren 7 ore si 10 minute, pe cand Elise Mertens a jucat 8 ore si 45 de minute.