Primă semifinală-șoc la Roland Garros: italianca Trevisan și puștoaica Gauff s-au calificat în premieră în această fază la un Grand Slam

Roland Garros 2022 Cori Gauff Roland Garros 2022 Martina Trevisan Roland Garros 2022 semifinale Roland Garros Tenis
Data publicarii: Marti 31 Mai 2022, 17:25
Data actualizarii: Marti 31 Mai 2022, 17:24

Martina Trevisan (59 WTA) și Cori Gauff (23 WTA) este semifinala jumătății inferioare de tablou a turneului feminin individual de la Roland Garros.

Martina Trevisan (28 de ani, 59 WTA) și Cori Gauff (18 ani, 23 WTA) au confirmat prezențele în sferturile de finală ale edițiilor 2020, respectiv 2021 ale turneului de la Roland Garros și s-au calificat, în premieră, în semifinalele unui turneu de mare șlem.

Italianca a trecut de Leylah Fernandez, în duelul stângacelor din sferturile de finală, scor 6-2, 6-7 (3), 6-3, după 2 ore și 21 de minute de joc, în care a bifat 43 de lovituri direct câștigătoare și, per total, o prestație extraordinară, în mod special pe lovitura de forehand.

Primele semifinaliste la Roland Garros sunt debutante în această fază competițională

Tânăra Cori Gauff și-a luat revanșa în fața conaționalei Sloane Stephens, finalistă la Roland Garros, în 2018. A fost 7-5, 6-2 pentru „Coco” Gauff, după 92 de minute trecute de la primul punct.

În a doua semifinală a tabloului feminin se vor întâlni învingătoarele meciurilor Daria Kasatkina - Veronika Kudermetova și Iga Swiatek - Jessica Pegula