Tsitsi-PA! Finalistul en-titre de la Roland Garros, eliminat de puștiul Holger Rune (19 ani), în optimi

Holger Rune Roland Garros 2022 Holger Rune Danemarca Roland Garros 2022 turneu masculin Stefanos Tsitsipas Roland Garros Tenis
Data publicarii: Luni 30 Mai 2022, 18:30
Data actualizarii: Luni 30 Mai 2022, 18:41

Stefanos Tsitsipas (23 de ani) a fost învins de Holger Rune (19 ani), în optimile Roland Garros 2022, scor 7-5, 3-6, 6-3, 6-4.

Holger Rune (19 ani, 40 ATP) a reușit marea surpriză a optimilor de finală, în turneul de la Roland Garros și l-a eliminat pe finalistul en-titre, Stefanos Tsitsipas (23 de ani, 4 ATP), scor 7-5, 3-6, 6-3, 6-4, după 3 ore de la startul partidei.

Tenismenul danez a lovit direct câștigător de 54 de ori, un număr neverosimil, care arată curajul excepțional al tânărului jucător scandinav. Condus cu 5-2 în setul 4, Tstisipas a recuperat un break și chiar a avut șanse de a egala la 5, anulate însă de Rune, prin serviciul său impunător.

Campion la Monte Carlo, semifinalist la Madrid, finalist la Roma și optimi, la Roland Garros: rezultatele grecului în sezonul de zgură 2022

Este prima dată, după 28 de ani, când în sferturile competiției de mare șlem de la Paris vor fi prezenți 2 jucători cu vârste sub 20 de ani, Holger Rune și Carlos Alcaraz.

De asemenea, Holger Rune este primul danez care ajunge în faza ultimilor opt jucători, într-un Grand Slam, din 1967 încoace. În sferturi, Rune va primi replica norvegianului Casper Ruud, care a trecut de polonezul Hubert Hurkacz, scor 6-2, 6-3, 3-6, 6-3.