VIDEO John McEnroe a început să danseze! Echipa Lumii, fără campioni de Grand Slam, i-a învins pe Federer, Nadal și Djokovic

Cupa Laver 2022 Roger Federer Cupa Laver Roger Federer meci de retragere Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Luni 26 Septembrie 2022, 09:00
Data actualizarii: Luni 26 Septembrie 2022, 09:06

Echipa Europei, antrenată de Bjorn Borg a fost întoarsă incredibil de formația lumii, antrenată de John McEnroe, în ultima zi a Cupei Laver.

Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic - deținători a 66 de titluri de mare șlem - au făcut parte din echipa pierzătoare a Europei, în ediția 2022 a Cupei Laver.

Echipa Lumii, felicitată de Roger Federer: „O revenire uimitoare. Felicitări, John McEnroe!”

Deși Echipa Europei a avut avantaj confortabil după primele două zile competiționale, în ciuda înfrângerii suferite vineri-seara de Federer și Nadal, restul lumii și-a demonstrat clasa împotriva echipei experimentate europene.

Felix Auger-Aliassime l-a învins pe Novak Djokovic, 6-3, 7-6 (3), Frances Tiafoe a dispus de Stefanos Tsitsipas, 1-6, 7-6 (11), 10-8, iar Cupa Laver s-a încheiat cu victoria în proba de dublu a echipei Felix Auger-Aliassime / Jack Sock, în defavoarea dublului Matteo Berrettini / Andy Murray, scor 2-6, 6-3, 10-8.