Halep vs. Brady 7-6, 6-1 | VICTORIE EXTRAORDINARA intr-un meci cu trei mingi de set salvate de Simona: cu cine va juca in turul al doilea

Simona Halep Jennifer Brady live text Halep Brady live Simona Halep Simona Halep Australian Open 2020 Tenis WTA Tenis Simona Halep Australian Open 2020 Jennifer Brady
Data publicarii: Luni 20 Ianuarie 2020, 19:19
Data actualizarii: Marti 21 Ianuarie 2020, 12:14

Aici live la secunda cu specialistul www.sport.ro in tenis, Marcu Czentye: parcursul Simonei Halep la AO 2020!

Simona Halep a iesit triumfatoare in turul inaugural al Openului Australian, editia 2020. Jennifer Brady a inceput solid meciul, distantandu-se la 3-1, dupa care a avut avantaj la 5-4 si la 6-5, dar experienta Simonei Halep s-a dovedit decisiva spre finalul mansei intai, cand numarul 3 WTA a salvat trei mingi de set in acelasi game.

Halep a impins setul in tiebreak, pe care l-a dominat in momentele cheie si a asteptat greseala nefortata a adversarei. In setul doi, erorile s-au inmultit in jocul americancei si au fost eliminate de Simona Halep, al doilea set finalizandu-se cu un scor categoric in favoarea campioanei de la Wimbledon.

In turul 2, Simona Halep se va duela cu invingatoarea meciului dintre Misaki Doi si Harriet Dart.

PRIMA REACTIE A SIMONEI HALEP | "A fost un meci greu. Eram pregatita pentru acest meci, stiam ca va fi greu, pentru ca am mai jucat impotriva ei. In al doilea set am fost mai puternica, iar serviciul a functionat destul de bine. Ma doare putin incheietura, dar nu ma gandesc la asta acum. Trebuie sa ma relaxez si sa ma recuperez pentru meciul din turul al doilea. Este un sentiment incredibil sa il am din nou alaturi pe Darren Cahill si ma bucur de echipa mea care ma sustine in fiecare secunda," a declarat Simona Halep in interviul oferit pe teren, imediat dupa incheierea partidei.

LIVE TEXT Simona Halep vs. Jennifer Brady, tur 1 Australian Open 2020

6-1! GAME, SET si MECI pentru SIMONA HALEP in primul tur la Australian Open! Romanca se impune 7-6, 6-1 intr-o ora si 36 de minute de joc. Va juca in turul al doilea joi impotriva castigatoarei dintre Misaki Doi si Harriet Dart.

5-1: Se inmultesc erorile nefortate pentru Jennifer Brady (12 in al doilea set), iar Simona Halep reuseste un hold solid. De un singur game mai are nevoie romanca pentru a se califica in turul al doilea.

4-1: Simona Halep profita de avantajul moral si face dublu break dupa doar 20 de minute in setul secund.

3-1: Constanta pe primul serviciu, Simona Halep se desprinde la doua game-uri diferenta.

Romance la Australian Open: Irina Begu a fost invinsa de Kiki Bertens, numar 10 WTA in doua seturi, scor 1-6, 4-6, iar Monica Niculescu o conduce acum pe Alize Cornet cu 4-1 in primul set.

2-1: Jennifer Brady isi face serviciul dupa doua puncte pierdute.

2-0: Halep confirma break-ul si face hold la treizeci.

1-0: Simona Halep incepe cu dreptul setul secund si face break!

Setul 2 incepe cu Jennifer Brady la serviciu!

Statistici primul set, Simona Halep vs. Jennifer Brady: asi 2-3, duble greseli 0-1, erori nefortate 19-23, winnere 16-17, procentaj primul serviciu 74-59.

1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 4-2, 4-3, 4-4, 5-4, 6-4, 6-5, 7-5! PRIM SET CASTIGAT DE SIMONA HALEP, care a salvat trei mingi de set la 5-6, demonstrand o rezilienta psihologica incredibila! Primul set a durat o ora si noua minute.

6-6! Simona face break la a doua minge, dupa un game in care a salvat nu mai putin de trei mingi de set! Tie-break!

Time-out medical: Simona Halep cheama fizioterapeutul pentru prima oara in acest meci. Romanca are nevoie de ingrijire la incheietura mainii drepte ca urmare a cazaturii suferite in game-ul anterior.

5-6: Primele momente de nervozitate pentru Simona, care revine de la 0-30, dar rateaza sansa de game la 40-30 in urma unei CAZATURI in timpul punctului. La 40-40, Simona ARUNCA racheta dupa un punct pierdut, iar Brady face break la a doua minge. Va servi pentru set la revenirea pe teren.

5-5: Jennifer Brady egaleaza dupa un game castigat la 30. Setul intra in prelungiri.

5-4: Game la 15 pentru Simona, care bifeaza al treilea castigat consecutiv, apropiindu-se la un game distanta de castigarea primului set.

4-4: RE-BREAK! Simona revine in meci, executa un LOB SUPERB si face primul break pe serva americancei. Isi procura sansa de a intra in avantaj pentru prima oara in acest meci.

3-4: Mai agresiva, Simona forteaza eroarea oponentei si castiga game-ul la 15.

2-4: Numarul 49 WTA face 3/3 game-uri pe propriul serviciu, pierzand un singur punct in acest game.

2-3: Hold foarte solid pentru Simona Halep, care cedeaza un singur punct. Are sansa egalarii dupa pauza.

1-3: Game-ul ajunge la 40-40, unde Brady castiga doua puncte la rand si se desprinde la doua lungimi in fata pe tabela de scor.

1-2: Simona intra in meci, serveste as si isi face serviciul la 15.

0-2: Jucatoarea din SUA confirma startul bun de meci si face hold la 30.

0-1: Jennifer Brady face break la 15 in startul meciului.

Setul 1 va incepe cu Simona Halep la serviciu!

Halep vs. Brady este meciul care consemneaza cel de-al zecelea an consecutiv in care Simona este prezenta pe tabloul principal al Openului Australian.

Numerele 3, respectiv 49 WTA vor iesi pe terenul Arenei Margaret Court in jurul orei 10:00, fus orar romanesc, urmand ca debutul partidei sa aiba loc circa zece minute mai tarziu.

Simona Halep, 28 de ani abordeaza primul turneu de mare slem al anului dupa o luna decembrie petrecuta pe jumatate in Dubai, unde a efectuat pregatirile din presezon alaturi de antrenorii Darren Cahill si Artemon Apostu-Efremov.

"Sunt multumita de jocul meu. Nu am multe meciuri in picioare si voi incerca sa ma reobisnuiesc cu meciurile oficiale, care sunt diferite de antrenamente. Imi doresc enorm sa castig Australian Open, dar este dificil; caldura, schimbarile de temperatura la care mi-e greu sa ma adaptez, umiditatea din atmosfera (n.r. sunt cateva dinte motive). Trebuie sa fiu pregatita pentru fiecare meci pe care il joc si sa nu ma gandesc la rezultat, pentru ca, daca o fac, pun presiune pe mine insami si nu-mi place asta," a prefatat Simona Halep meciul cu Jennifer Brady.

Halep si Brady au mai jucat o singura data la simplu, in 2019 la Rogers Cup. Simo s-a impus atunci in trei seturi, scor 4-6, 7-5, 7-6 (5). Rezumatul video al meciului de la Toronto poate fi urmarit mai jos.

Profilul oponentei Simonei Halep: Jennifer Brady (Statele Unite ale Americii)

Jennifer Brady, dreptace, cu o inaltime de 1,78 metri si in varsta de 24 de ani practica tenisul profesionist din 2014 si se apropie de acest prim meci la Australian Open 2020 mai hotarata decat anul trecut, cand pierdea in finala calificarilor.

In acest debut de sezon, Brady nu doar ca s-a calificat pe tabloul principal al Openului Australiei, dar le-a invins pe Ashleigh Barty (numar 1 WTA) si pe Maria Sharapova la o distanta de doar doua zile. Cele doua succese au avut loc la Brisbane, unde Brady a fost oprita in cele din urma in faza sferturilor de finala de catre Petra Kvitova, la capatul unui meci incheiat scor 4-6, 2-6.

Rezultatele americancei Jennifer Brady la Australian Open

2019: infrangere in finala calificarilor

2018: infrangere in primul tur

2017: trei victorii in calificari si alte trei pe tabloul principal; infrangere in optimile de finala

Spre deosebire de Barty ori Halep insa Jennifer Brady nu exceleaza la capitolul viteza si este crescuta in stilul scolii americane de tenis, care insista pe serviciu, forehand si 1-2-uri eficiente, generate de aceste doua lovituri combinate.

Pana in prezent, Jennifer Brady are un palmares care cuprinde 206 victorii si 147 de infrangeri la simplu, peste 2 milioane de dolari castigate din tenis, dar n-a reusit sa isi apropie niciun titlu WTA. Cea mai buna clasare in ierarhia mondiala WTA o reprezinta locul 49 pe care il ocupa actualmente.

2010: infrangere in primul tur al calificarilor

Jucatoarele in fata carora Simona Halep a pierdut pe tabloul principal la Australian Open:

Problema primului tur la Australian Open pentru Simona Halep

Cea mai titrata jucatoare de tenis din istoria Romaniei a fost eliminata in patru randuri inca din primul tur la Melbourne. Cel mai recent esec in turul inaugural a avut loc la editia 2017, cand Shelby Rogers a invins-o pe Simona in doua seturi scurte, scor 6-3, 6-1. Halep a mai pierdut in 2016 cu Shuai Zhang, in 2013 cu Sloane Stephens si in 2012 cu Paula Ormaechea.

In total, Simona Halep a jucat pana acum 28 de meciuri de simplu la Australian Open, dintre care a castigat 19, avand un procentaj de 68% in ceea ce priveste numarul de meciuri castigate raportat la numarul total al partidelor jucate.

Programata sa inceapa la ora locala 19:00 pe Arena Margaret Court, partida dintre Simona Halep si Jennifer Brady se va desfasura cu acoperisul deschis, intrucat meteorologii anunta zero sanse de ploaie.

Acest lucru va insemna incetinirea mingilor, lucru care i-ar putea fi favorabil Simonei Halep. La ora de start, temperatura la Melbourne este estimata sa coboare pana la 19 grade celsius.

Halep/Brady va juca in turul doi cu Doi/Dart, meciul urmand sa se desfasoare in cursul zilei de joi, 23 ianuarie.