Radoi este in alerta! Germania S-A DISTRAT cu Islanda inaintea meciului cu Romania de duminica! Goretzka, Havertz si Gundogan au adus victoria campioanei mondiale

Data publicarii: Vineri 26 Martie 2021, 01:12
Data actualizarii: Vineri 26 Martie 2021, 01:18

Nationala lui Joachim Low este in forma de zile mar inaintea venirii la Bucuresti.

Nemtii au castigat la scor de neprezentare impotriva 'cosmarului' nationalei Romaniei, echipa care ne-a invins in barajul pentru EURO 2020, Islanda, intr-un meci disputat la Duisburg.

Campioana mondiala a inceput ca din tun si in minutul 7 conducea deja cu scorul de 2-0, gratie golurilor marcate de Leon Goretzka si Kai Havertz.

Dupa pauza Ilkay Gundogan a dus scorul la 3-0 pentru Germania, continuandu-si astfel forma de exceptie de la Manchester City.

Germania a dominat la toate capitolele, avand o posesie de 76% si 15 suturi spre poarta, dintre care 5 au fost cadrate. De partea cealalta, Islanda a trimis 6 suturi spre poarta lui Neuer, dintre care doar doua si-au atins tinta.

In urma acestei victorii, Germania a devenit primul lider al grupei J din preliminariile pentru Campionatul Mondial din Qatar chiar inaintea venirii la Bucuresti pentru meciul cu Romania de duminica.

Romania si Armenia sunt la egalitate de puncte cu campioana mondiala, insa au un golaveraj inferior dupa prima etapa.