Simona Halep - Caroline Garcia 3-6, 6-4, 6-0: REVENIRE FANTASTICA semnata de Simona Halep, care a fost la un pas sa se retraga din turneu | Cu cine va juca urmatorul meci

Simona Halep Caroline Garcia Simona Halep Caroline Garcia live WTA 1000 Miami Tenis LIVE DE LA 23:00 | Simona Halep debuteaza la Miami! Profilul primei adversare, Caroline Garcia: scorul intalnirilor directe este socant
Data publicarii: Joi 25 Martie 2021, 23:30
Data actualizarii: Vineri 26 Martie 2021, 10:43

Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Miami dupa un meci-rollercoaster, in care s-a vazut aproape de eliminare.

In turul 3, Simona Halep o va intalni pe Anastasija Sevastova (6-3 H2H), care a invins-o in trei seturi pe Cori Gauff, scor 1-6, 6-2, 6-3. Meciul dintre Halep si Sevastova se va desfasura sambata, 27 martie. Ora de start nu a fost inca anuntata de organizatori.

Simona Halep - Caroline Garcia 3-6, 6-4, 6-0

Simona Halep a debutat cu succes in competitia de la Miami, Florida, invingand-o pe Caroline Garcia in trei seturi, dupa o ora si cincizeci de minute de joc. Romanca a supravietuit unei sperieturi serioase exercitate de jucatoarea mai slab cotata, care a servit eficient pret de doua seturi fara un game, lasand putin spatiu de exploatat unei Simone afectate fizic in zona umarului.

Durerile Simonei Halep i-au afectat doar partial randamentul serviciului, constanteanca bifand numeroase game-uri adjudecate la zero pe propriul serviciu. In setul secund, Halep a solicitat interventia medicului si a salvat in-extremis o minge de dublu break pentru Caroline Garcia, reusind sa tina aproape pana in momentul in care starea sa fizica s-a imbunatatit si i-a permis, mai apoi, sa isi creasca nivelul de joc.

Varietatea jocului Simonei Halep a aruncat in aer balanta jocului de serva-forehand bine practicat de Caroline Garcia in primele doua seturi, iar rezilienta psihologica a romancei s-a dovedit hotaratoare in setul decisiv, cand frantuzoaica parca si-a adus aminte de scorul intalnirilor directe, care acum numara 7 victorii in contul Simonei Halep, si doar una in dreptul Carolinei Garcia.

Setul 3:

6-0: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Romanca inchide meciul cu un backhand in lung de linie, marca inregistrata si se califica in turul 3 al turneului WTA 1000 de la Miami.

5-0: Hold la treizeci pentru Simona.

4-0: Dupa numai 11 minute de joc in setul trei, Simona Halep pare desprinsa decisiv catre victorie. Fantastica revenire atat de scor, cat si de atitudine, ultimul translatandu-se intr-o imbunatatire rapida a jocului Simonei Halep.

3-0: Simona Halep serveste impecabil, la fel ca in debutul partidei; game la zero apropiat de campioana en-titre de la Wimbledon.

2-0: Din ce in ce mai constanta in puncte, Halep se desprinde in setul decisiv, gratie unui break obtinut la 30. Va servi pentru a pune trei game-uri in fata pe tabela de marcaj.

1-0: Simona Halep isi tine primul game pe propriul serviciu in setul decisiv.

Setul 2:

6-4: SET SIMONA! Halep isi arata agresivitatea eficienta de care este capabila atunci cand este incoltita. Numarul 3 WTA a facut set la a doua oportunitate de a-l inchide.

5-4: Simona Halep ii lasa doar doua puncte Carolinei Garcia in acest game, apropiindu-se la doar o lungime de castigarea setului secund.

4-4: Game la 15 pentru Caroline Garcia.

4-3: Simona Halep face un nou game la zero, bifand al treilea castigat consecutiv.

3-3: Simona reuseste rebreak-ul atat de necesar pentru a-si procura din nou sanse reale de a impinge meciul in set decisiv.

2-3: Halep salveaza o minge de break care s-ar fi putut dovedi decisiva pentru Garcia si spera in continuare la relansarea meciului.

1-3: Garcia domina cu lejeritate punctele, pe care si le construieste eficace cu forehand-ul. Game adjudecat la zero de sportiva din Hexagon.

Simona Halep a cerut interventia medicului. Numarul 3 WTA acuza dureri la nivelul umarului drept. De notat ca afectiunea Simonei ii diminueaza semnificativ potentialul de a servi eficient.

1-2: Simona tine aproape de Caroline, face hold la 15 si va incerca sa faca rebreak-ul la revenirea din pauza.

0-2: Halep rateaza trei mingi de break in acest game, permitandu-i Carolinei Garcia sa se desprinda. A fost un prim game in care Simona a riscat mai multe mingi, cateva dintre acestea iesind in favoarea sa, dar serviciul solid si variat al Carolinei Garcia a impiedicat-o sa faca rebreak-ul de care avea mare nevoie.

0-1: Caroline Garcia face primul break al setului doi, cedand un singur punct in acest game.

Setul 1:

3-6: Garcia serveste solid tocmai cand avea nevoie mai mare, izbutind sa contureze scorul final al setului intai.

3-5: Halep reuseste al treilea game alb pe propriul serviciu in acest set.

2-5: Caroline se desprinde in primul set, dupa un game incheiat la 30.

2-4: Preluand initiativa in puncte si aratand o vivacitate mai mare, Caroline Garcia reuseste primul break al duelului. Atipic, dupa doua game-uri obtinute fara punct pierdut pe propria serva, Halep cedeaza break-ul la zero.

2-3: Continua seria hold-urilor, cu Garcia impunandu-se din nou intr-un game in care a pierdut un singur punct.

2-2: Halep bifeaza al doilea game alb din tot atatea posibile.

1-2: Garcia trece din nou in avantaj, dupa un game in care a cedat doua puncte.

1-1: Simona Halep leaga o serie de puncte jucate ofensiv pentru a-si apropia primul hold la zero al partidei.

0-1: Caroline Garcia debuteaza cu brio in primul game jucat cu propria serva; game adjudecat in prelungiri de frantuzoaica. Simona Halep a ratat o minge de break.

Simona Halep este la cateva minute distanta de a reveni pe teren dupa o pauza de aproximativ sase saptamani. 37 de zile au trecut, mai exact, de la sfertul de finala pierdut cu Serena Williams la Melbourne.

Invingatoarea meciului Simona Halep vs. Caroline Garcia isi va asigura un cec in valoare de $26,000 si ar urma sa se dueleze in faza 16-imilor de finala cu Anastasija Sevastova (57 WTA) / Cori Gauff (36 WTA).

Simona Halep debuteaza astazi in proba individuala a turneului WTA 1000 de la Miami. Adversara sa din turul 2 va fi Caroline Garcia (27 de ani, 51 WTA), pe care o conduce cu 6-1 la scorul meciurilor directe. Frantuzoaica a acces in runda secunda dupa o victorie obtinuta in mod categoric in defavoarea Mihaelei Buzarnescu, scor 6-1, 6-2 in doar 64 de minute de joc.

Halep si Garcia s-au mai duelat de cinci ori pe suprafata dura pana in prezent, de patru ori iesind invingatoare jucatoarea nascuta in Constanta. Ultima confruntare directa dintre cele doua a avut loc in 2019, cand Halep a invins-o in semifinalele Fed Cup, scor 6-7, 6-3, 6-4 intr-o partida desfasurata la Rouen.

La varsta maturitatii in cariera sa de tenismena profesionista, Caroline Garcia se mandreste cu 7 titluri WTA de simplu adjudecate in palmares, dintre care cel mai rasunator ramane trofeul obtinut la Beijing, in 2017, tocmai dupa o finala cu Simona Halep. In proba de dublu insa Garcia este campioana de Grand Slam, reusind aceasta performanta in 2016, la Roland Garros, alaturi de conationala sa, Kristina Mladenovic. In 2018, Caroline Garcia a urcat pana pe locul al patrulea in clasamentul WTA.

Cu o inaltime de 1,77 metri, Caroline Garcia este o jucatoare tenace, aratand de-a lungul timpului niveluri de anduranta fizica ridicata. Dreptace, Garcia se situeaza la un nivel inalt calitativ in ceea ce priveste jocul la fileu si practica, in ansamblu, un tenis complet, fara a se baza pe o anumita arma a jocului sau in mod predominant. In prezent, Caroline este antrenata de tatal ei, Louis Paul Garcia.