Alisson a fost eliminat de două ori, dar a terminat meciul pe teren. Cum a fost posibil așa ceva

Alisson Becker Brazilia Preliminarii Cupa Mondiala Preliminarii Mondial 2022 Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 28 Ianuarie 2022, 11:20
Data actualizarii: Vineri 28 Ianuarie 2022, 11:24

Meciul dintre Ecuador și Brazilia, din preliminariile pentru Mondialul din 2022, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Partida a fost marcată de mai multe faze controversate de arbitraj, în care a fost implicat portarul Alisson Becker.

Din minutul 20, de la scorul de 1-0 pentru Brazilia, cele două formații au evoluat în zece oameni, după eliminările lui Alexander Dominguez și Emerson Royal.

Alisson Becker, eliminat de două ori, dar totuși pe teren

În minutul 26, portarul Braziliei a fost eliminat după un duel foarte dur cu Enner Valencia, pe care l-a lovit cu piciorul în cap.

După ce a revăzut faza la monitorul VAR, arbitrul Wilmar Roldan și-a schimbat decizia și i-a arătat portarului lui Liverpool doar cartonașul galben.

În prelungirile partidei, Alisson a ieșit neglijent la o centrare și l-a lovit pe Angelo Preciado, iar centrul a dictat lovitură de pedeapsă și l-a eliminat pe portarul brazilian.

Istoria s-a repetat și, după ce a revăzut faza la monitorul VAR, Wilmar Roldan a stabilit că nu a existat un contact între cei doi și a anulat ambele decizii.

Brazilia și Argentina, deja calificate la Mondialul din Qatar

Brazilia este lider în grupa preliminară pentru Cupa Mondială din 2022, cu 36 de puncte după 15 partide, în timp ce Argentina se află pe poziția secundă, cu 32 de puncte, ambele calificate la competiția finală.