Lionel Messi, primul moment de magie la Copa America! Starul argentinian a marcat un gol magnific in lovitura libera VIDEO

Lionel Messi Argentina copa america Fotbal extern Lionel Messi, primul moment de magie la Copa America! Starul argentinian a marcat un gol magnific in lovitura libera
Data publicarii: Marti 15 Iunie 2021, 10:24
Data actualizarii: Marti 15 Iunie 2021, 11:02

Argentina a remizat cu Chile, 1-1, in primul meci de la Copa America.

De 33 de minute a avut nevoie Messi pentru a marca primul gol al acestei editii de Copa America. Starul Argentinei a reusit sa deschida scorul in meciul cu Chile, cu o lovitura libera executata superb de la 25 de metri. A fost a 57-a reusita pentru Messi din lovitura libera, din intreaga cariera. Jucatorul Barcelonei l-a devansat pe rivalul Cristiano Ronaldo, care are 56 de lovituri libere fructificate.

Insa reusita lui Messi nu a fost de ajuns pentru Argentina. In minutul 57, Chile a egalat gratie golului lui Eduardo Vargas. Atacantul lui Atletico Mineiro a fost pe faza la penaty-ul ratat de Arturo Vidal si a introdus mingea in poarta.

Dupa acest egal, Argentina si Chile ocupa locurile 2 si 3 in Grupa A de la Copa America, lider fiind Paraguay dupa victoria cu Bolivia, 3-1. In faza urmatoare a competitiei se califica primele 4 echipe din fiecare grupa.