VIDEO FCSB - Viking 1-2! Vicecampioana României a pierdut un meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul. Tavi nu s-a văzut

Live text: FCSB - VIKING FK
Data publicarii: Joi 18 August 2022, 23:45
Data actualizarii: Miercuri 24 August 2022, 12:08

FCSB a pierdut manșa tur a meciului cu Viking, scor 1-2, din playoff-ul Conference League.

FCSB
sport live match gol! Florinel Coman '3
1-2
VIKING FK
'35 Sondre Bjorshol sport live match gol!
'4 Kevin Kabran sport live match gol!
18-08-2022 23:41

FCSB - Viking 1-2

FCSB a deschis scorul foarte rapid, în minutul 3, prin Florinel Coman, care a trimis în plasă mingea revenită din transversală după lovitura de cap a lui David Miculescu. Viking a punctat de două ori după ezitări ale defensivei gazdelor, în minutul 5, prin Kevin Aleksander Kabran, şi în minutul 35, prin Sondre Flem Bjoershol.

FCSB a reuşit să creeze de multe ori pericol în faţa unui adversar foarte pragmatic, care s-a apărat aglomerat. Echipa bucureşteană nu a avut şansă şi a acuzat lipsa unui lider, iar Octavian Popescu a prins o zi foarte slabă.

Vicecampioana României a început foarte bine, cu un gol în minutul 3: Pantea a centrat bine de pe dreapta, Miculescu a trimis cu capul în transversală, iar mingea a ajuns la Coman, care l-a învins pe portarul Gunnarsson.

Viking a egalat aproape imediat, în minutul 5, prin Kabran, cu o execuţie surprinzătoare de la marginea careului, pe fondul nesiguranţei din apărarea lui FCSB.

Coman a şutat peste poartă (7). Edjouma a trimis cu capul în transversală (14). Gunnarsson a fost atent la şuturile lui Coman (16) şi Olaru (26).

Când FCSB părea să controleze meciul, jucătorii lui Nicolae Dică s-au poziţionat greşit la o lovitură liberă a oaspeţilor, iar fundaşul Bjoershol a profitat şi a adus-o pe Viking în avantaj (35).

Trei minute mai târziu, goalkeeperul lui Viking a salvat la lovitura de cap a lui Edjouma, iar Miculescu nu a reuşit să împingă în poartă.

În repriza a doua, FCSB a atacat susţinut, iar Viking s-a apărat cu toată echipa şi a tras de timp într-o manieră exasperantă.

Octavian Popescu a şutat în plasa laterală (58). Dawa a trimis imprecis la o minge întoarsă de Edjouma (63). Edjouma i-a luat faţa goalkeeperului advers, dar nu a nimerit spaţiul porţii (66). Gunnarsson a intervenit spectaculos la o minge deviată de un fundaş al oaspeţilor (71), apoi a fost atent la loviturile de cap ale lui Cordea (78) şi Raţă (81).

Fundaşul Vevatne a salvat-o pe Viking la ultima fază a partidei.

Formaţia norvegiană a fost destul de periculoasă prin Tripic (77).

Meciul s-a disputat în prezenţa a circa 30.000 de fani.

Returul va avea loc pe 25 august în Norvegia.

MIN '90+5
Final

FINAL

MIN '86
Lineup

Schimbare la FCSB! Ianis Stoica intră în locul lui Andrei Cordea.

MIN '80
Ratare

Ocazie FCSB! Crețu trimite o centrare în zona punctului cu var. Rață avansează în viteză și trimite cu capul, însă nu reușește să-l învingă pe portarul norvegienilor.

MIN '77
Ratare

Ocazie FCSB! Radunovic centrează în fața porții, Rusu prelungește pe spate până la Cordea, care reia cu capul spre poartă, însă portarul norvegienilor respine în corner.

MIN '72
Ratare

Ocazie FCSB! Radunovic centrează în fața porții, iar un fundaș al lui Viking încearcă să respingă, însă trimite periculos spre proprie poartă. Portarul Gunnarsson este pe fază și respinge în corner.

MIN '58
Ratare

Ocazie FCSB! Crețu pătrunde în flancul drept, apoi așează mingea pentru Tavi Popescu. Fotbalistul de bandă șutează în forță, însă mingea trece pe lângă poartă.

MIN '55
Ratare

Ocazie FCSB! Dawa șutează de la 35 de metri, însă mingea este reținută fără probleme de Gunnarsson.

MIN '53
Lineup

Dublă schimbare la FCSB! Rusu îl înlocuiește pe Miculescu, în timp ce în locul lui Pantea a fost trimis pe teren Vali Crețu.

Gol

GOL Viking! Sondre Bjorshol marchează după o lovitură liberă și îi duce pe norvegieni la conducerea meciului.

1-2
MIN '26
Ratare

Ocazie pentru FCSB! Darius Olaru își încearcă norocul cu un șut de la 25 de metri, însă portarul lui Viking este pe fază.

MIN '14
Ratare

Ocazie imporatantă FCSB! Olaru centrează perfect din flancul stâng, până la Edjouma, care reia cu capul spre poartă, însă mingea lovește bara transfersală.

MIN '4
Gol

GOL Viking! Kevin Kabran driblează doi adversari, apoi trimite un șut surprinzător spre poartă și îl învinge pe Târnovanu.

1-1
MIN '3
Gol

GOOOL FCSB! Pantea centrează excelent, Miculescu reia cu capul, iar mingea lovește bara, apoi sare la Florinel Coman, care pune „latul” și trimite mingea în plasă.

1-0
MIN '1
Inceput

A început partida!

Lineup

FCSB: Târnovanu - Radunovic, Tamm, Dawa, Pantea - Edjouma - Oct. Popescu, Cordea, Olaru - Coman - Miculescu; Rezerve: A. Vlad, Crețu, Haruț, Stoica, Tănasă, Dulca, Boboc, Rață, Oidă și Rusu.

VIKING: Gunnarsson - Sondre Flem Bjørshol, Brekalo, Vevatne, Pattynama - Fridjonsson, Solbakken, Lokberg - Kabran, Karlsbakk, Tripic.

18-08-2022 20:07

FCSB a ajuns la Arena Națională

18-08-2022 10:15

FCSB - Viking, LIVE pe PRO TV și VOYO, joi de la 21:30

FCSB - Viking FK, prima manșă din play-off-ul Conference League, se joacă joi pe ”Arena Națională”, de la ora 21:30, și este transmis în direct de PRO TV și VOYO.

Învingătoarea din dubla manșă se califică în grupele Conference League, ”Divizia C” a cupelor europene, după Champions League și Europa League.

JOI 18 AUGUST

Quelle nouvelle! Ofertă din Ligue 1 pentru un titular de la FCSB. Anunțul făcut de L'Equipe

Arena Națională va fi plină la FCSB - Viking!

Fanii au luat cu asalt casele de bilete de la Arena Națională. Se vând ultimele tichete pentru FCSB - Viking!

FCSB - Viking | Cum ar putea arăta echipa de start a vicecampioanei

Tavi Popescu dă lovitura dacă FCSB se califică în grupele Conference League! Ce primă uriașă i-a pregătit Gigi Becali

Antrenorul lui Viking a numit fotbalistul de la FCSB de care se teme cel mai mult: „De la el poate veni pericolul!”

Antrenorul norvegienilor de la Viking, avertisment pentru FCSB: "Asta va conta foarte mult în meci"

Becali nu plânge după Safranko! Patronul FCSB a pregătit deja oferta pentru un vârf din campionatul Turciei

MIERCURI 17 AUGUST

Cine este Viking, adversara lui FCSB: echipă cu doi principali, un nobil francez în lot și un portar care mută barele în timpul meciului

CFR le-a aruncat mănușa celor de la FCSB și Craiova: „Suntem singura echipă care a făcut puncte în Europa în ultimii 5 ani!”

Becali a ”demis” un fotbalist de la FCSB: ”Nu mai vede iarba în viața lui”

Gigi Becali, sedus de un nou jucător! Avertisment pentru Dică și MM: „Ăla este un diamant și voi îl lăsați degeaba?!”

Camp Nou pentru FCSB! Gigi Becali face anunțul anului: ”Mi-a venit în cap să fac un stadion de 100.000 de locuri!”

MARȚI 16 AUGUST

Încă o plecare de la FCSB! Avalanșă de mesaje ”FCSB nu e Steaua” după ce fotbalistul cu nume obscen a semnat cu cel mai de succes club din țară

Mihai Stoica se teme de Viking: "Au jucat senzațional!". Ce probleme de lot are FCSB pentru duelul din Conference League

A picat transferul mult așteptat la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica

Gigi Becali, necruțător înainte de FCSB - Viking: "Să înțeleagă că nu mai merge așa!"

A picat site-ul lui FCSB! Cerere uriașă pentru bilete la meciul cu Viking

FCSB vrea să bată toate recordurile! Câte bilete s-au vândut în 30 de minute pentru meciul cu Viking

Suporterii de la Peluza Nord și-au anunțat prezența la meciul FCSB-Viking! Unde vor sta

Cât a scos Gigi Becali din buzunare pentru a-l trata pe Florinel Coman la „vraciul” Marijana Kovacevic

Dacii și vikingii își dau întâlnire la PRO TV! FCSB - Viking, joi, ora 21:30, în playoff-ul Conference League, LIVE, pe PRO TV și VOYO