EXCLUSIV | Surpriza CFR-ului în returul cu Young Boys! Pe cine mizează un fost fundaș de fier al ardelenilor

Data publicarii: Miercuri 04 August 2021, 12:40
Data actualizarii: Miercuri 04 August 2021, 13:01

Ionuț Rada i-a făcut o recomandare lui Marius Șumudică pentru meciul cu Young Boys.

CFR Cluj a remizat, scor 1-1, în primul meci cu Young Boys din turul 3 preliminar al Champions League. Clujenii au deschis rapid scorul, în mintul 4, când Manea a reluat în poartă mingea trimisă de Deac din lovitură liberă.

Echipa din Gruia nu a putut să plece cu un avantaj de un gol în Elveția. În minutul 90+3, după minute bune de dominare, Young Boys a egalat. Sierri l-a învins pe Arlauskis și a făcut ca meciul din Berna să conteze pentru calificarea în grupele Europa League.

• EXCLUSIV | Supriza CFR-ului în returul cu Young Boys! Pe cine mizează un fost internațional român

Ionuț Rada, care a jucat în Champions League cu CFR, este de părere că Claudiu Petrila (20 ani) ar putea fi arma secretă a lui Marius Șumudică din retur. Fostul fundaș este impresionat de calitățile extremei care a jucat sezonul trecut la Sepsi OSK.

„L-aș vrea pe Petrila în teren”

„Am fost bucuros de cum a intrat Alibec, și la meciul din campionat și în tur. L-aș vrea pe Petrila în teren. Are o perioada foarte bună la CFR și cred că ar putea să facă foarte mult în atac, mai ales 1 contra 1. Poate și Deac, dar trebuie să ridice puțin liniile pentru că va fi foarte greu. Este greu pentru jucători și aparatori să stai intr-un ritm atat de ridicat.

Pe Petrila am avut noroc să îl intâlnesc când jucam pentru Sănătatea Cluj. Are un potential enorm. Îmi place dorința lui, vrea să dribleze, să șuteze la poartă. Ceea ce, în Liga 1, lipsește”, a declarat Ionuț Rada la Ora Exactă în Sport, la PRO X.