VIDEO Rafael Nadal, bornă istorică atinsă în ATP! Spaniolul a câștigat al 100-lea titlu al carierei

rafael nadal Melbourne Summer Set Rafael Nadal titluri ATP Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Duminica 09 Ianuarie 2022, 14:03
Data actualizarii: Duminica 09 Ianuarie 2022, 14:17

Rafael Nadal a debutat cu brio în sezonul 2022, câștigând turneul ATP 250 Summer Set de la Melbourne.

Rafael Nadal a câștigat cel de-al 100-lea titlu ATP din carieră, impunându-se în finala turneului ATP 250 de la Melbourne, scor 7-6, 6-3, în defavoarea americanului Maxime Cressy (112 ATP). Nadal a devenit astfel primul tenismen al Erei Open care cucerește minim un titlu în 19 sezoane diferite.

Este al 100-lea trofeu pe care Rafael Nadal îl ridică în circuitul de elită al tenisului masculin și al 89-lea obținut în proba de simplu. În clasamentul all-time care numără titlurile ATP câștigate, Rafael Nadal ocupă locul 4, aflându-se la 5 titluri în spatele lui Ivan Lendl și la 3 în fața lui Novak Djokovic.

100 de titluri ATP pentru Rafael Nadal, dintre care 89 în proba de simplu

„Numele acestei arene, Rod Laver e special pentru toată lumea și e deosebit datorită vouă. Sunteți un public minunat și nu vă pot mulțumi suficient pentru toată susținerea pe care mi-ați acordat-o pe întreaga durată a carierei mele. Vă mulțumesc și abia aștept să ne revedem la Australian Open,” a declarat Rafael Nadal în discursul de campion ținut pe suprafața de joc.

Mai devreme în Arena Rod Laver, Simona Halep și-a conturat un start perfect de sezon, câștigând trofeul în turneul WTA 250 Summer Set 1, după o finală în care a învins-o pe Veronika Kudermetova