Irina Begu, pe măsura Simonei Halep! S-a calificat în sferturi la Melbourne, după ce a fost condusă cu 1-0 la seturi

Irina Begu Melbourne Summer Set Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Joi 06 Ianuarie 2022, 09:44
Data actualizarii: Joi 06 Ianuarie 2022, 10:02

Irina Begu (31 de ani, 62 WTA) continuă să impresioneze în lumea bună a tenisului feminin.

Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului WTA 250 Summer Set 2 de la Melbourne, după o victorie în trei seturi obținută în defavoarea italiencei Jasmine Paolini (53 WTA).

La 31 de ani, Begu (62 WTA) continuă să își reinventeze jocul cu o eficiență remarcabilă. În această dimineață, sportiva din România a demonstrat încă o dată că poate accesa un spirit de luptă fantastic, luptând cu abnegație timp de două ore, la finalul cărora s-a impus cu revenire de la 0-1 la seturi, scor final 3-6, 6-2, 6-3.

Irina Begu vs. Amanda Anisimova, în sferturile turneului WTA 250 Summer Set 2

Din nefericire, Sorana Cîrstea nu a putut ajunge la duelul 100% românesc care ar fi putut avea loc în faza ultimelor opt jucătoare ale acestei întreceri, sfârșind învinsă de Amanda Anisimova, deși a semnat un neverosimil 6-0, 6-0 în primul tur, în fața Varvarei Gracheva.

Partida dintre Irina Begu și Amanda Anisimova se joacă vineri, 7 ianuarie, iar învingătoarea va juca în semifinale contra Dariei Kasatkina, în cazul în care calculele hârtiei vor fi respectate.

În clasamentul WTA LIVE, Irina Begu a urcat cinci poziții, ocupând în prezent locul 57. Irina Begu are parte de un început de an fantastic, înregistrând deja două victorii în fața unor jucătoare din top 60 WTA. În primul tur, Begu a învins-o pe Jessica Pegula (18 WTA), scor 7-6, 6-3 și a ajutat-o astfel pe Simona Halep să câștige teren în ierarhia mondială