NICIO SANSA! Simona Halep - Lizette Cabrera 6-2, 6-1 | Halep SE CALIFICA fara emotii in turul secund!

Simona Halep Australian Open 2021 Lizette Cabrera Simona Halep primul tur live Australian Open Tenis NICIO SANSA! Simona Halep - Lizette Cabrera 6-2, 6-1 | Halep SE CALIFICA fara emotii in turul secund!
Data publicarii: Luni 08 Februarie 2021, 09:58
Data actualizarii: Luni 08 Februarie 2021, 12:45

Simona Halep a invins-o pe Lizette Cabrera in doar 59 de minute de joc.

Simona Halep - Lizette Cabrera 6-2, 6-1 (59 de minute)

Simona Halep a intrecut-o confortabil pe Lizette Cabrera in primul tur al Openului Australiei, la capatul unui joc controlat cap-coada de campioana en-titre de la Wimbledon. Halep a castigat 70% din punctele jucate cu prima serva, procentaj laudabil, in conditiile in care acesta a scazut brusc in jumatatea finala a setului secund (92% in primul set).

• LIVETEXT luni de la ora 10:00 | Simona Halep debuteaza la Australian Open 2021: Nu o cunosc, nu stiu cum joaca, dar abia astept sa incep turneul!

Romanca a dictat ritmul meciurilor, conducand din proprie initiativa majoritatea punctelor, combinand ofensiva cu o defensiva exacta, in nota obisnuita. Jocul de picioare a fost la nivel inalt, Simona incepand turneul intr-o stare foarte alerta, unicul lucru reprosabil Simonei in acest meci - de o relevanta moderata, avand in vedere ca este primul - fiind numarul de 18 erori nefortate, usor necaracteristic.

Simona Halep (2 WTA) se va duela in turul secund cu Ajla Tomljanovic (27 de ani, 69 WTA).

Statisticile finale ale meciului: asi 1-0, duble greseli 0-0, procentaj primul serviciu in teren 69-74, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 70-32, lovituri direct castigatoare 14-7, greseli nefortate 18-28, total puncte castigate 63-35.

Setul 2:

6-1: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Joc impecabil facut de romanca in turul inaugural al Openului Australiei, editia 2021.

5-1: Simona rateaza oportunitatea de a inchide meciul pe propriul serviciu, iar Cabrera bifeaza break-ul la 30.

5-0: BREAK ALB Simona! Jocul romancei a aratat perfect in ultimele minute.

4-0: Halep salveaza doua mingi de break si se apropie la doua game-uri de victorie.

3-0: Punctele incep sa se lungeasca, pe fondul cresterii nivelului Lizettei Cabrera. Prestatie defensiva impresionanta din partea Simonei, care face dublu break in prima jumatate a setului secund.

2-0: Cabrera incepe sa simta ritmul jocului de Grand Slam, dar experienta Simonei salveaza mingi de break si transeaza game-ul in favoarea ei, dupa patru egalitati la 40.

1-0: BREAK Simona! Halep castiga primul game al setului doi la 30.

Statistici primul set: asi 1-0, duble greseli 0-0, procentaj primul serviciu in teren 65-72, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 92-44, lovituri direct castigatoare 6-3, greseli nefortate 6-16, total puncte castigate 30-15.

Setul 1:

6-2: Simona serveste primul as al meciului, la scorul de 30-0 si contureaza hold-ul fara sa piarda punct. Doar 27 de minute, durata setului unu.

5-2: Halep rateaza o prima minge de set, la 30-40 in acest game, iar Cabrera castiga al doilea game in set, dupa doua deuce-uri.

5-1: Primul set se apropie de final; Halep bifeaza un nou game castigat fara punct pierdut pe propriul serviciu. 14 greseli nefortate in contul Cabrerei pana in acest punct al meciului.

4-1: Lizette Cabrera intra in meci, dupa un game castigat la 15 in urma catorva erori nefortate comise de Simona Halep.

4-0: Primul game care intra in prelungiri este adjudecat de campioana en-titre de la Wimbledon. Servicii bune pentru Halep.

3-0: DUBLU BREAK semnat de Simona Halep, care lasa un singur punct in acest game.

2-0: Game la zero adjudecat de romanca. Start excelent de meci pentru Simona.

1-0: BREAK Simona! Halep face break la 15 inca din primul game al partidei.

Simona Halep incepe meciul la retur.

Rezultatele romancelor in prima zi de turneu la AO 2021

Irina Begu (79 WTA) vs. Nina Stojanovic (100 WTA) 3-6, 4-6

Mihaela Buzarnescu (138 WTA) vs. Bianca Andreescu (8 WTA), 2-6, 6-4, 3-6

Sorana Cirstea (72 WTA) vs. Patricia Tig (56 WTA), nu inainte de ora 10:15

Simona Halep (2 WTA) vs. Lizette Cabrera (140 WTA), luni, ora 10:00

Simona Halep va debuta luni la editia 2021 a Openului Australian (8-21 februarie). Numarul 2 WTA o va avea ca oponenta pe australianca Lizette Cabrera (23 de ani, 140 WTA). Fiind repartizate pe aceeasi jumatate de tablou, Irina Begu, Mihaela Buzarnescu, Sorana Cirstea si Patricia Tig vor debuta la randul lor in prima zi de concurs. Halep va juca pe Arena Rod Laver in primul meci al sesiunii de seara, luni, de la ora 10:00, ora Romaniei.

Prefatand startul editiei 2021 a Openului Australian, Simona Halep i-a asigurat pe jurnalisti ca se simte mai bine decat in meciul cu Ekaterina Alexandrova si ca este entuziasmata ca beneficiaza de o noua oportunitate de a juca intr-un turneu de mare slem. "E incantator sa fiu aici si sa joc un alt Grand Slam. Abia astept sa incep turneul, aici am jucat mereu bine si sper sa pot juca cel mai bun tenis al meu. In meciul cu Alexandrova mi-a fost greu putin din cauza aerului conditionat, am simtit dureri in zona lombara, iar muschiul a fost putin blocat, dar am urmat un tratament azi-noapte, iar de dimineata am inceput sa ma simt mai bine," a afirmat Halep in ultima conferinta de presa sustinuta inaintea primului tur.

"Nu o cunosc, nu am mai jucat niciodata impotriva ei si nu stiu cum loveste mingea. Dar m-am interesat putin despre jocul ei. Turul 1 reprezinta intotdeauna o mare provocare. Asa ca sunt foarte concentrata si ma voi antrena pentru a fi pregatita la ora meciului," a afirmat Halep despre meciul din turul 1 al Openului Australiei 2021.

Lizette Cabrera are un procentaj de 0% in ce priveste victoriile obtinute pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam. Cu cinci participari la activ, dintre care trei la Melbourne, Cabrera nu se poate mandri cu nicio calificare si nici cu vreun titlu WTA in palmares. Jucatoarea cu origini filipineze are ca lovitura preferata forehand-ul in lung de linie, noteaza site-ul wtatennis.com, arma pe care o va putea folosi moderat, avand in vedere ca destinatia sa va fi, in acest meci, faimosul rever al campioanei de la Wimbledon.

Cat despre conditiile de joc de la Australian Open si diferentele de suprafata din acest an, Simona Halep s-a pronuntat in felul urmator: "Terenurile sunt mai rapide, am simtit acest lucru de la primul antrenament, chiar si terenurile mari sunt putin diferite fata de cele de antrenament, iar suprafata este mai rapida," a mentionat Halep.

Halep vs. Cabrera incepe luni-dimineata de la ora 10:00 si va fi transmis livetext pe www.sport.ro.

Traseul virtual al Simonei Halep la Australian Open 2021

Tur 1: Cabrera Lizette (beneficiara a unui wildcard)

Rezultatele Simonei Halep la Australian Open

2020: cinci victorii pe tabloul principal, infrangere in semifinale (cu Garbine Muguruza)

2019: trei victorii pe tabloul principal, infrangere in optimile de finala (cu Serena Williams)

2018: sase victorii pe tabloul principal, infrangere in finala (cu Caroline Wozniacki)

2017: infrangere in primul tur (cu Shelby Rogers)

2016: infrangere in primul tur (cu Shuai Zhang)

2015: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Ekaterina Makarova)

2014: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Dominika Cibulkova)

2013: infrangere in primul tur (cu Kristina Mladenovic)

2012: infrangere in primul tur (cu Paula Ormaechea)

2011: doua victorii pe tabloul principal, infrangere in turul 3 (cu Agnieszka Radwanska)

2010: infrangere in primul tur al calificarilor