VIDEO Simona Halep, eliminată pentru prima dată în turul 2 la Roland Garros, după 7 ani: Halep a pierdut cu 2-6, 6-2, 6-1 în fața unei puștoaice de 19 ani

Simona Halep Roland Garros 2022 Romania la Roland Garros 2022 Simona Halep adversara tur 2 Roland Garros Simona Halep Qinwen Zheng Roland Garros tur 2 Tenis
Data publicarii: Joi 26 Mai 2022, 17:00
Data actualizarii: Joi 26 Mai 2022, 19:20

Simona Halep a fost învinsă în trei seturi de Qinwen Zheng, scor 2-6, 6-2, 6-1, după o oră și 56 de minute de joc.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-6, 1-6, în turul secund la Roland Garros 2022

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-6, 1-6. Game, set & meci, Qinwen Zheng, care debutează la Roland Garros cu o calificare în turul 3, în defavoarea Simonei Halep, care a dispărut alarmant din joc, de la scorul de 6-2, 2-1 și 40-15.

Sportiva din România a lovit greșit neforțat de numai patru ori în primul set, adunând în seturile 2 și 3 nu mai puțin de 25 de astfel de greșeli. Incapacitatea majoră a Simonei Halep a constat într-o poziție prea retrasă în teren, care i-a permis chinezoaicei Qinwen Zheng să utilizeze lovituri cu mult efect, până la epuizarea fizică și psihică a româncei.

Setul trei nu a avut istoric, Simona Halep arătând complicații fizice și dificultăți respiratorii pentru care a văzut oportun să ceară intervenția trainer-ului, care i-a luat tensiunea, la scorul de 0-3, în manșa finală.

Simona Halep nu mai fusese eliminată în turul secund la Roland Garros din 2015, când sfârșea învinsă de Mirjana Lucic-Baroni, scor 7-5, 6-1.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-6, 0-3. Qinwen Zheng face hold la treizeci și se apropie la 3 game-uri de victorie. Un șir miraculos, de 8 game-uri, reușit de chinezoaică, dar logic, având în vedere retragerea dramatică a Simonei Halep în teren, începând cu mijlocul setului doi.

• Halep a lovit de 4 ori greșit neforțat, în primul set, doar ca să adune 18 erori în setul 2 și prima parte a decisivului.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-6, 0-2. Simona Halep nu găsește răspunsuri la mingile boltite de Qinwen Zheng, iar oboseala pe care o resimte deja în umeri o împiedică din ce în ce mai vizibil să ofere replici durabile. Necesitatea unei schimbări tactice este iminentă, dacă sportiva din România vrea șanse reale la calificarea în turul trei.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-6, 0-1. Zheng intră în decisiv cu un hold în prelungiri, menținând intensitatea de joc la un nivel înalt. Halep, încă în căutarea unor soluții pentru loviturile cu mult efect ale chinezoaicei.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-6. Game & al doilea set, Zheng, după o cădere neverosimilă din partea Simonei Halep, de la scorul de 2-1. Într-o manieră similară cu primul tur, Halep a fost de nerecunoscut în setul secund.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-5. În fața oportunității de a reveni, Simona Halep ezită, ratează mingea de break procurată în acest game, iar Zheng răspunde cu câteva servicii bune, prin care își atrage game-ul, în prelungiri. Suntem la un game distanță de set decisiv.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-4. Halep suferă un nou break, după ce a condus cu 40-0.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-3. După un set și jumătate, tenisul adversarei Simonei Halep începe să capete mai multă stabilitate și constanță, iar rezultatul este vizibil imediat pe tabelă: conduce pentru prima dată, în această partidă.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-2. Game-ul cu cele mai pasionante schimburi de mingi se încheie în favoarea chinezoaicei, care taxează ieșirea Simonei Halep la fileu.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 2-1. Simona Halep face primul break al setului doi, în prelungiri, și arată o încredere tot mai mare în jocul său.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 1-1. Halep egalează cu un hold în care a pierdut un singur punct.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2, 0-1. Zheng intră bine în setul doi, servind mai solid decât în startul manșei inițiale.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-2. Game & prim set, Simona Halep! Setul se încheie cu o lovitură trimisă cu rama de chinezoaica Qinwen Zheng, sugestiv pentru imaginea manșei întâi, în care adversara Simonei Halep s-a simțit oricum, dar nu confortabil în fața campioanei RG din 2018.

De remarcat, numărul scăzut, liniștitor, de erori neforțate comise de Simona Halep, 4, dar și plusul de inițiativă arătat de româncă pe partea de backhand.

Simona Halep - Qinwen Zheng 5-2. Halep face break la 15 și va servi, la reluare, pentru a trece în avantaj, la seturi. Jocul Simonei Halep prinde o doză de curaj și contur tactic, în acest prim set.

Simona Halep - Qinwen Zheng 4-2. Simona Halep începe să deschidă mai mult unghiurile și se bucură să o plimbe pe Qinwen Zheng, spre dezamăgirea chinezoaicei de a se vedea condusă încă o dată cu două game-uri.

Simona Halep - Qinwen Zheng 3-2. Game alb pentru Zheng, al cărei serviciu funcționează din ce în ce mai bine, după sincopa din game-ul de deschidere.

Simona Halep - Qinwen Zheng 3-1. Halep se distanțează din nou în față. Majoritatea punctelor se joacă pe centrul terenului, unghiurile rămânând închise până în acest punct al confruntării, spre placul Simonei Halep.

Simona Halep - Qinwen Zheng 2-1. O șansă de break rămâne nefructificată de Simona Halep în acest game, iar Qinwen Zheng luptă până în prelungiri, pentru a face primul game pe propria servă.

Simona Halep - Qinwen Zheng 2-0. Simona Halep confirmă break-ul, cu un hold la cincisprezece, într-un început de partidă în care jocul de picioare al româncei e la cote înalte, în timp ce Zheng dă senzația unor emoții inerente startului de meci.

Simona Halep - Qinwen Zheng 1-0. Break, Halep, în primul game al meciului, în care Zheng a comis două duble greșeli.

Simona Halep va juca din nou pe Terenul Simonne-Mathieu, în runda a doua competițională a ediției 2022 a turneului de la Roland Garros. Halep și Zheng se vor duela după încheierea meciurilor Jeanjean - Pliskova și Tiafoe - Goffin.

Mai devreme, Irina Begu a învins-o în turul 2 pe Ekaterina Alexandrova, scor 6-7, 6-3, 6-4, într-o partidă încheiată cu o porție de scandal, izbucnit după ce sportiva din țara noastră a aruncat cu o rachetă aterizată în tribune.

În urma gestului, rusoaica a cerut, fără reușită, descalificarea româncei, iar Irina Begu și-a cerut scuze copilului pe care l-a speriat, pozându-se împreună cu el, după încheierea meciului.

Simona Halep a debutat cu victorie marți, 24 mai, în ediția 2022 a turneului de la Roland Garros, în meciul împotriva germancei Nastasja Schunk, în runda inaugurală. Halep s-a impus, scor 6-4, 1-6, 6-1, după o oră și 48 de minute de joc.

În turul următor, Simona Halep își va măsura forțele în turul secund cu chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA). Zheng a învins-o pe Maryna Zanevska, din Belgia, scor 6-3, 6-1.

Simona Halep, meciuri cu două debutante la Paris, de 18, respectiv 19 ani, în primele tururi ale ediției 2022

„Cred că am jucat cu ea o dată. E super-tânără, joacă foarte bine, aşa cum o fac multe alte jucătoare. Nu mai ţin bine minte partida cu ea, o să mă uit la meci, cred că am jucat pe hard dacă nu mă înşel. Va fi diferit, sunt ani diferiţi, suprafeţe diferite, noi ca jucătoare suntem diferite.

Fiecare meci de aici e o provocare, dar e normal, vorbim de un Grand Slam. Dar sunt aici pentru a răspunde acestor provocări. Vreau să mă concentrez pe jocul meu şi să dau tot ce pot, apoi vom vedea unde ajung", a prefațat Simona Halep confruntarea din turul secund.

Simona Halep - Qinwen Zheng: scorul meciurilor directe este 1-0

Simona Halep și Qinwen Zheng s-au mai întâlnit o dată, în acest an, în semifinalele turneului WTA 250 Melbourne Summer Set 1, cucerit de jucătoarea din România.

6-3, 6-2 a fost scorul partidei directe, derulate în Australia, în prima lună a acestui an.

Simona Halep va juca joi, în turul secund la Paris, ora de start urmând să fie stabilită în funcție de hotărârile organizatorilor cu privire la ordinea meciurilor.