DEBUT CU EMOTII: filmul primului meci al Simonei Halep la Roland Garros: "Mereu incep greoi aici!" VIDEO

Data publicarii: Miercuri 30 Mai 2018, 18:31
Data actualizarii: Miercuri 30 Mai 2018, 18:31

Simona Halep s-a calificat in turul doi la Roland Garros dupa 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske. Toate rezultatele de la Roland Garros AICI

Simona Halep, numarul unu mondial, a declarat, miercuri, ca a avut un debut mai greoi de meci cu americanca Alison Riske deoarece ii e mereu greu sa inceapa turneul de la Roland Garros.

"Am avut un start mai greoi, deoarece e mereu greu sa incep acest turneu (Roland Garros). E o placere sa vin aici si sa joc, asa ca mereu sunt nervoasa la inceput'', a comentat Halep dupa ce a invins-o pe Riske cu 2-6, 6-1, 6-1, in primul tur.

"E bine ca am revenit in forta. Nu m-am gandit la rezultat sau la meci. Am vrut doar sa imi relaxez bratele, deoarece ma miscam destul de bine la inceput, dar bratele erau prea incordate si nu puteam lovi mingea cum doream'', a explicat Halep debutul mai slab de meci.

"Apoi a fost mai usor, m-am simtit foarte bine la finalul meciului si acesta este cel mai important lucru pentru moment", a subliniat principala favorita.

In fata finalistei din weekend, de la Nurnberg, Halep s-a impus intr-o ora si 34 de minute. Halep a avut doar 4 winners si a comis 16 erori nefortate in primul set, salvand un ''bagel'' (set cedat la zero) dupa ce a fost condusa cu 5-0. Liderul mondial a avut o revenire formidabila in setul secund, cand a pierdut doar cinci puncte in primele cinci ghemuri (5-0), castigand clar seturile doi si trei si evitand o eliminare prematura de la Roland Garros, unde nu a mai pierdut in primul tur din 2013.

Legat de viitoarea sa adversara, americanca Taylor Townsend (22 ani, 72 WTA), Halep a comentat: "E diferit, deoarece este o stangace, astfel ca va fi un altfel de meci. Daca imi aduc bine aminte, am jucat contra ei la Cincinnati. Imi amintesc ca este solida si ca loveste puternic. Trebuie sa o fac sa se miste, sa fiu agresiva si sa joc ca azi, dar ca in seturile doi si trei".

Halep a invins-o pe Townsend cu 6-4, 6-1, anul trecut, in turul al doilea la Cincinnati.