VICTORIEEEEE! Revenire demna de un LIDER MONDIAL: Simona se califica dupa un prim set pierdut! Halep - Riske 2-6, 6-1, 6-1!

Data publicarii: Miercuri 30 Mai 2018, 13:41
Data actualizarii: Miercuri 30 Mai 2018, 18:35

Urmareste aici toate rezultatele de la Roland Garros!

Simona Halep - Alison Riske 2-6, 6-1, 6-1

Set 3

• Simona Halep Roland Garros 2018 Alison Riske

6-1: Halep castiga setul si partida. Dupa un prim set pierdut, Halep a avut o revenire de mare campioana si s-a calificat in turul secund.

5-1: Break reusit de Halep. Simona, la doar un pas de calificare.
4-1:
Halep, la doua game-uri de calificare.
3-1:
Riske castiga game-ul pe propriul serviciu.
3-0:
Pare ca nimic nu o mai poate opri pe Simona sa castige partida.
2-0:
Halep mai face un pas spre castigarea partidei si calificarea in turul urmator.
1-0:
Simona Halep castiga si primul game din setul 3. Halep a dominat total setul secund.

Set 2

6-1: Simona Halep castiga setul secund! Meciul intra in decisiv.
5-1:
Riske reuseste break-ul si intrerupe seria Simonei!
5-0:
Halep reuseste break-ul. 5-0 pentru Simona care este la un pas de castigarea setului.
4-0:
Halep vrea razbunare dupa ce s-a intamplat in primul set.
3-0:
Halep a revenit la conducerea partidei.
2-0:
Simona se impune si in al doilea game. Halep pare sa-si fi reintrat in ritm.
1-0:
Halep incepe bine setul secund si castiga primul game.

Set 1

2-6: Riske castiga primul set! Halep a intrat greu in meci, a incercat o revenire pe final, dar Riske a inchis setul.

2-5: Simona Halep incepe cursa de revenire.
1-5:
Halep izbuteste sa castige in cele din urma primul sau game.
0-5:
Scor incredibil in primul set! Riske conduce cu 5-0, Halep pare sa nu aiba raspuns in fata americancei.
0-4:
Halep risca sa piarda la zero primul set. Riske pare ca defileaza in primele game-uri.
0-3:
Riske se distanteaza rapid. Daca primele doua game-uri au durat 6, respectiv 8, al treilea game s-a terminat rapid.
0-2:
Inceput complicat de meci pentru Halep. Riske reuseste break-ul.
0-1:
Riske castiga primul game, pe propriul servici. Sase minute a durat primul game. Organizatorii Roland Garros saluta revenirea Simonei pe arena centrala

SIMONA HALEP - ALISON RISKE, LIVE LA 12:00!

Simona Halep ar fi trebuit sa joace marti seara, ora 18:30, dar ploaia de la Paris a dat peste cap planurile organizatorilor. Simona Halep si-a aflat insa adversara din turul urmator: daca va trece de Riske, Halep va intalni o alta sportiva din SUA, pe Taylor Townsend.

Partida dintre Simona Halep, numarul unu mondial, si americanca Alison Riske, care trebuia sa aiba loc marti, in prima runda a turneului de la Roland Garros, a fost reprogramat pentru miercuri, au anuntat organizatorii.

Partida dintre Halep si Riske va fi prima care va avea loc miercuri pe terenul Philippe Chatrier, de la ora 12,00 (ora Romaniei), fiind urmata de meciurile Kei Nishikori (Japonia/N. 19) - Benoit Paire (Franta), Georgina Garcia Perez (Spania) - Caroline Wozniacki (Danemarca/N. 2), Lucas Pouille (Franta/N. 15) - Cameron Norrie (Marea Britanie).

Halep (26 ani), principala favorita si finalista la editia de anul trecut, are 2-0 in meciurile directe cu Riske (27 ani, 83 WTA), pe care a mai invins-o in 2015, la Roma, in turul al doilea, cu 6-3, 6-0, si anul trecut in primul tur la Beijing, cu 6-3, 3-6, 6-2.

Riske are totusi o victorie in fata Simonei, la junioare, in 2007, la Orange Bowl, cu 6-3, 6-2.