Ana Bogdan Nikola Bartunkova Transylvania Open 2023 Tenis
Data publicarii: Joi 19 Octombrie 2023, 21:45
Data actualizarii: Joi 19 Octombrie 2023, 22:18

Transylvania Open 2023 continuă, iar acțiunea e transmisă în direct și în exclusivitate de PRO Arena și VOYO.

Ana Bogdan (30 de ani, 73 WTA) a reușit una dintre cele mai importante victorii ale sezonului.

În optimile de finală ale Openului Transilvaniei, sportiva din țara noastră a dispus de revelația tenisului ceh, Nikola Bartunkova (17 ani, 289 WTA), scor 4-6, 7-6 (5), 7-5, după 3 ore și 12 minute de joc.

Ana Bogdan, a doua româncă sfertfinalistă la Transylvania Open 2023

• Ana Bogdan a avut nevoie de trei mingi de meci pentru a tranșa soarta partidei.

Campioană la Iași și la Parma în 2023, Ana Bogdan își continuă parcursul încântător din a doua parte a stagiunii și bifează o calificare în faza ultimelor opt jucătoare rămase în întrecere, la Transylvania Open.

România va avea minimum două jucătoare în sferturi, Ana Bogdan alăturându-i-se Gabrielei Ruse, care a dispus mai devreme de Anna Bondar în optimi, 7-6 (4), 6-2.