Tenis
Data publicarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 23:35
Data actualizarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 23:40

Patricia Țig a pierdut în trei seturi confruntarea cu Ekaterina Makarova, din optimile de finală ale Openului Transilvaniei.

Patricia Țig (29 de ani, 462 WTA) a fost învinsă de Ekaterina Makarova (27 de ani, 213 WTA), în faza ultimelor șaisprezece jucătoare rămase în ediția 2023 a Openului Transilvaniei.

Sportiva din București a cedat scor 6-2, 2-6, 6-3, la capătul unei partide întinse pe durata a două ore și douăzeci și nouă de minute.

România rămâne cu 3 jucătoare în turneul de simplu: Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse

Ambele jucătoare au cerut time-out medical în setul decisiv pentru a li se lua tensiunea, pe teren, dând semne de oboseală vizibilă, în urma numeroaselor schimburi de mingi lungi.

În sferturile de finală, Ekaterina Makarova va primi replica învingătoarei din meciul Jaqueline Cristian - Eva Lys, programat joi, 19 octombrie, după ora 19:00.

Transylvania Open 2023 este transmis în exclusivitate și în direct de PRO Arena și VOYO.