Gabriela Ruse Anna Bondar Transylvania Open 2023 Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Data publicarii: Joi 19 Octombrie 2023, 18:20
Data actualizarii: Joi 19 Octombrie 2023, 18:38

La a treia participare în Openul Transilvaniei, Gabriela Ruse a reușit prima calificare în sferturile de finală.

Gabriela Ruse (25 de ani, 188 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Transilvaniei.

Sportiva din București a învins-o pe Anna Bondar (26 de ani, 116 WTA), din Ungaria, scor 7-6 (4), 6-2, într-o partidă transmisă în direct de PRO Arena și VOYO

Gabriela Ruse, pentru prima dată în sferturile Transylvania Open

În setul întâi, Gabriela Ruse a cerut un time-out medical necesar, cu o sincronizare inspirată, la scorul de 0-3. Românca a revenit și a reușit să se impună în tiebreak, în finalul manșei de deschidere, avantaj confirmat cu un set secund apropiat mai ușor, în ciuda bandajului notabil care i-a înfășurat coapsa stângă.

$6,417 este valoarea premiului pe care Gabriela Ruse îl va primi din partea organizatorilor, pentru calificarea în faza ultimelor opt jucătoare.

Vineri, 20 octombrie, Gabriela Ruse va juca împotriva Emilianei Arango (118 WTA), care a eliminat-o în optimi pe Jil Teichmann (142 WTA), scor 6-3, 6-3.