VIDEO EXCLUSIV A erupt arena! Ana Bogdan a făcut atmosferă incendiară, calificându-se în sferturile Transylvania Open (LIVE pe PRO Arena și VOYO)

Data publicarii: Joi 19 Octombrie 2023, 22:15
Data actualizarii: Joi 19 Octombrie 2023, 22:19

Gabriela Ruse și Ana Bogdan au reușit calificarea în sferturile de finală ale Transylvania Open 2023, competiție transmisă în direct și în exclusivitate de PRO Arena și VOYO.

Ana Bogdan (30 de ani, 73 WTA) a reușit una dintre cele mai importante victorii ale sezonului. În optimile de finală ale Openului Transilvaniei, sportiva din țara noastră a dispus de revelația tenisului ceh, Nikola Bartunkova (17 ani, 289 WTA), scor 4-6, 7-6 (5), 7-5, după 3 ore și 12 minute de joc.

La finalul confruntării, sportiva din Sinaia a încins atmosfera din Arena BT, controlând cu brio valurile de tensiune iscate în urma primelor două mingi de meci ratate.

Ana Bogdan, după 3 ore și 12 minute de luptă: „Azi am jucat cu sufletul și cu inima.”

„Încă încerc să procesez ce s-a întâmplat. Trebuie să spun că sunt foarte, foarte fericită că sunt în sferturile de finală. Fără voi, nu aș fi reușit astăzi, așa că vă mulțumesc pentru sprijin.

Sunt genul de persoană care luptă până la capăt și nu se dă bătută niciodată. Azi nu am avut o zi extraordinară, iar ea a jucat incredibil; are tot viitorul în față și îi doresc mult succes.

Bogdan - Masarova, în sferturile Transylvania Open 2023: duel între capii de serie #4 și #5

Cred că azi am jucat cu sufletul și cu inima. Efectiv, am dat totul pe teren.

Mi-am dorit enorm să câștig și am dat totul, până la ultimul punct, cred că s-a văzut,” a declarat Ana Bogdan, în interviul acordat pe terenul de joc fostului tenismen român, Horia Tecău.

Vineri, 20 octombrie, Ana Bogdan o va întâlni pe Rebeka Masarova (24 de ani, 67 WTA), în sferturile Transylvania Open 2023. Spanioloaica este a patra favorită la câștigarea trofeului, în timp ce românca este cap de serie număr 5.