După 1-1 vineri seara cu Finlanda în deplasare, România lui Edward Iordănescu joacă luni, de la ora 21:45, pe stadionul Giulești, ultimul meci din actuala ediție a Ligii Națiunilor, cu Bosnia și Herțegovina, meci decisiv pentru evitarea unei retrogradări rușinoase în Liga C a competiției.
Pentru a nu retrograda și a ajunge la nivelul naționalelor din Luxemburg sau Insulele Feroe, prezente în Liga C și în viitoarea ediție, tricolorii trebuie să obțină cu Bosnia mai multe puncte decât Finlanda în jocul cu Muntenegru.
![](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/09/24/image_galleries/761491/romania-bosnia-se-joaca-luni-de-la-21-45-ultima-in-grupa-nationala-lui-iordanescu-este-in-acest-moment.jpg)
Clasamentul din grupa României din Liga Națiunilor (Grupa 3, Liga B)
1. Bosnia și Herțegovina 11 p.
2. Muntenegru 7 p.
3. Finlanda 5 p.
4. România 4 p.
* Câștigătoarea grupei promovează în Liga A, ultima clasată retrogradează în Liga C
Lotul convocat de Edward Iordănescu pentru meciurile din Liga Națiunilor
PORTARI: Ionuț Radu (Cremonese | Italia, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 0/0);
FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 8/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 18/2), Vlad Chiricheș (Cremonese | Italia, 75/0) înlocuit cu Bogdan Mitrea (Universitatea Craiova, 1/1), Adrian Rus (Pisa | Italia, 14/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 21/2), Andrei Burcă (CFR Cluj, 12/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 26/2), Mario Camora (CFR Cluj, 8/0);
![](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/09/24/image_galleries/761491/romania-bosnia-se-joaca-luni-de-la-21-45-ultima-in-grupa-nationala-lui-iordanescu-este-in-acest-moment_1.jpg)
MIJLOCAȘI: Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 7/0), Dennis Man (Parma |Italia, 14/4), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 25/3), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 6/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 1/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 7/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 41/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11), Darius Olaru (FCSB, 6/0), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 2/0), Florinel Coman (FCSB, 5/0);
ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 30/8), Denis Alibec (Farul Constanța, 25/2), Florin Tănase (Al-Jazira | EAU, 14/1).
* Marius Marin este suspendat pentru meciul cu Bosnia.
** Numărul de selecții/goluri este cel dinaintea întâlnirii cu Finlanda.