"Dacă retrogradăm, retrogradăm doar din prostia noastră". Reacția lui Dumitru Dragomir după Finlanda - România 1 - 1

Dumitru Dragomir Finlanda Nations League Romania Nations League
Data publicarii: Sambata 24 Septembrie 2022, 00:29
Data actualizarii: Sambata 24 Septembrie 2022, 00:35

Finlanda - România s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Teemu Pukki a deschis scorul în minutul 12, iar golul egalizator a fost marcat de Florin Tănase, la șapte minute după pauză.

După confruntarea din Finlanda, Dumitru Dragomir a vorbit despre situația actuală a echipei naționale și despre probleme cu care se confruntă aceasta, dar și despre jucătorii care s-au remarcat în meciul de la Helsinki.

"N-a arătat rău echipa națională, de ce să aruncăm cuvinte grele? Puteau să câștige meciul, puteau și să piardă. Au pasat bine, iar trei-patru jucători au jucat foarte bine. Sorescu, cel puțin din punct de vedere tactic, a jucat absolut extraordinar, l-a ajutat și pe Bancu.

Alibec nu trebuia scos din echipă, era singurul care încerca ceva acolo, în față. Au jucat altceva, de data asta au putut să alerge. Suntem ultimii în grupă, am luat un gol de râs, prea repede, un gol stupid. Portarul n-are nicio vină. Încă o dată, a arătat mai bine echipa națională, față de ultimii trei-patru ani.

Dumitru Dragomir: "S-au făcut niște greșeli impardonabile în ultimii ani, din partea conducătorilor"

Categoric, echipa a arătat mai bine cu Iordănescu decât cu Rădoi. Sorescu și Man au închis foarte bine culoarele și n-au lăsat fundașii să facă superioritate în atac.

M-a mulțumit jocul echipei naționale din seara asta. N-a mai fost ca până acum, când nu ne ieșea nimic. Au legat pase, rezultatul nu mă mulțumește, dar jocul a fost foarte bun, pe alocuri.

N-are cum să ne bată Bosnia, zic eu. Cred că o să câștigăm. Niciuna nu e mai bună decât noi în grupa asta, dacă retrogradăm, retrogradăm doar din prostia noastră. S-au făcut niște greșeli impardonabile în ultimii ani, din partea conducătorilor", a declarat fostul președinte LPF la Prosport.

După remiza cu Finlanda, România a ajuns la patru puncte și a rămas pe ultimul loc în Grupa 3 din Liga B, la un singur punct în spatele nordicilor.

Pentru a scăpa de ultima poziție și, implicit, de retrogradarea în Liga C, România are nevoie de un succes în ultimul meci cu Bosnia, deja câștigătoare a grupei, și de un rezultat pozitiv în meciul dintre Muntenegru și Finlanda.