nationala Spaniei Aitana Bonmati iuliana demetrescu Liga Natiunilor Mariona Caldentey Nations League
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 10:37
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 10:46

Peste 32.000 de spectatori au asistat la Sevilla la finala UEFA Women's Nations League.

Selecţionata Spaniei, campioana mondială în exercițiu, a triumfat în prima ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal feminin, învingând naţionala Franţei scorul de 2-0 în finala desfășurată pe stadionul La Cartuja din Sevilla, sub privirile a 32.657 de spectatori entuziaști.

”Balonul de Aur” Aitana Bonmati, marcatoare și MVP în finală

"La Roja" a deschis scorul în minutul 32, prin Aitana Bonmati, câștigătoarea Balonului de Aur 2023, care a fost desemnată cea mai bună jucătoare a finalei.

Dominând jocul de la un capăt la altul, ibericele și-au consolidat avantajul după pauză, prin golul semnat de Mariona Caldentey (minutul 53).

În meciul pentru locul 3, desfășurat la Heerenveen (Olanda), Germania a învins reprezentativa Olandei cu 2-0, obținând astfel calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, ca reprezentantă a Europei.

Spania - Franța 2-0 în finala UEFA Women's Nations League

Echipele de start din finala de la Sevilla:

Spania: Cata Coll - Ona Battle, Irene Paredes, Laia Codina, Olga Carmona, Aitana Bonmatí, Laia Aleixandri, Jenni Hermoso, Athenea, Salma Paralluelo, Mariona

Selecţioner: Montse Tome

Franţa: Peyraud-Magnin - De Almeida, Lakrar, Mbock, Karchaoui, Henry, Geyoro, Diani, Le Sommer, Bacha, Katoto

Selecţioner: Herve Renard

Iuliana Demetrescu, arbitru în finala primei ediţii a Ligii Naţiunilor la fotbal feminin

Iuliana Demetrescu, arbitru din România, a fost al patrulea oficial la meciul dintre Spania și Franța, unde la centru s-a aflat Tess Olofsson din Suedia.

„Visam să ajung arbitru FIFA. Și am ajuns. În spate e însă foarte multă muncă.

Studiez echipele, jucătorii, încerc să-i identific pe jucătorii-problemă și îmi pun brigada la punct astfel încât să ducem meciul la bun sfârșit", declara Iuliana Demetrescu într-un interviu acordat pentru FRF.